Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu Sektörünün Kısa Vadeli Dış Borcu 26 Milyar Dolara Dayandı

TCMB verilerine göre toplam kısa vadeli dış borç stoku, Ekim sonu itibarıyla 132,8 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde özel sektörün borcu azaldı, kamu bankalarınınki arttı.
Kamu Sektörünün Kısa Vadeli Dış Borcu 26 Milyar Dolara Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim 2020 dönemine ait kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Söz konusu dönemde kısa vadeli dış borç stoku, 2019’un sonuna kıyasla %7,8 arttı ve 132,8 milyar dolara yükseldi.

Bankalardan kaynaklı dış borç %0,7 azalarak 55,6 milyar dolara, diğer sektörlerinki %4,6 azalarak 56 milyar dolara geriledi.

Bankalar bu dönemde yurt dışından 8 milyar dolar kısa vadeli kredi kullandı.
Ekim Kısa Vadeli Dış Borç
Kaynak: TCMB

Söz konusu kredilerin miktarı geçen yılın sonu ile karşılaştırıldığında %5,4 oranında yükseldi. Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %1,2 oranında artışla 21,3 milyar dolar, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı %8,3 oranında azalışla 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ekim sonu itibarıyla yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları %0,6 arttı ve 13,7 milyar dolar oldu. Diğer sektörlerin ithalat borçları bir önceki yıl sonuna göre %0,8 oranında artış göstererek 51 milyar dolara yükseldi.

Bu dönemde sadece kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli dış borcu %3,3 artışla 25,9 milyar dolara ulaşırken, özel sektörün borcu %4,4 azalarak 85,8 milyar dolar gerçekleşti.

Ana vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan, kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 181 milyar dolar oldu.
Döviz Türlerine Göre Dış Borç
Kaynak: TCMB

Bunun 15,1 milyar dolarlık kısmını Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçları oluşturdu. Toplam borcun %22,8’ini kamu sektörü, %11,7’sini Merkez Bankası, %65,5’ini ise özel sektör meydana getirdi.

Geçen yılın sonuna göre %24,2 artan parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borç 56,3 milyar dolara çıkarken, parasal olmayan kuruluşlara borç %1,9 azalarak 75,9 milyar dolara geriledi. Kısa vadeli tahvil ihracı 2019 sonunda 67 milyon dolardı. Bu miktar 500 milyon dolara yükseldi. resmi alacaklara olan kısa vadeli borç ise 97 milyon dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu