Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Judy Shelton’a Göre Fed Temmuz Sonunda 50 Baz Puanlık İndirime Gitmeli

Judy Shelton, Fed'den Temmuz ayında 50 baz puanlık indirimi desteklediğini bildirdi.
Judy Shelton’a Göre Fed Temmuz Sonunda 50 Baz Puanlık İndirime Gitmeli
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed’deki boş kalan koltuğa geçirmek istediği Judy Shelton, geçtiğimiz günlerde ülke ekonomisine ilişkin bazı değerlendirmeler yapmıştı. Haziran ayında açıklanan tarım dışı istihdam verilerini ele alarak, bunların mali politikanın çalıştığına dair güzel bir örnek olarak değerlendirmişti.

Genel olarak ABD ekonomisinde ilerlemenin hakim olduğunu düşünürken buna engel olunmaması gerektiğini savunan Shelton, Fed’in yaklaşan faiz indirimi meselesiyle yeniden gündeme geldi. Banka hakkında sık sık eleştiri yapan Shelton, Fed’in gelecek haftaki toplantısından 50 baz puanlık indirimi destekleyeceğini bildirdi.

Bullard’ın isteği yönünde piyasada 25 baz puan olarak şekillenen faiz fiyatlaması, Shelton’un daha büyük çaplı bir indirim çağrısıyla yeniden “50 baz puan” kuşkularını akla getirdi.

Bullard'ın İsteği Yönünde Faiz Fiyatlaması 25 Baz PuandıKendisine bu ay sonunda 50 baz puanlık bir indirimi destekleyip desteklemediği sorulan ve bunun üzerine konuşan Shelton, bu oranı desteklediğini belirtti. Fed kurulunda yer alsaydı Haziran ayındaki toplantıda 50 baz puan indirim için oy kullanacağını açıkça ifade etti.

Wall Street yatırımcıları 30-31 Temmuz’da Fed’den 25 baz puanlık daha düşük bir rakam beklentisindeyken, Shelton farklı ülkelerdeki ekonomik şartları hatırlatıp ABD’nin daha yüksek oranlı bir faiz indirimine ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Açıklamalarını sürdüren Shelton, küresel şartlar ve diğer merkez bankalarının yöneldiği para politikası yöntemlerinin Fed’in Temmuz sonunda ne oranda bir faiz indirimine gideceğine dair bir yol gösterici olabileceğini düşünüyor.

Fed’e faizleri indirmesi için sıkça baskı yapan Trump’ın görüşleriyle Shelton’un fikirleri birbirine çok yakın görünüyor.

Trump'ın Görüşleriyle Shelton Fikirleri Birbirine Çok YakınBilindiği gibi her fırsatta bankaya faizleri indirmesi için seslenen Trump, ülkenin rekabet anlamında avantajsız olduğunu söylemişti. %2.5 civarındaki Fed faizini Avrupa’nın sıfır ve Japonya’nın eksi faizine çok uzak bulduğunu belirtti.

Powell konusunda da sıkça eleştiri yapan ABD Başkanı, Fed’i yanlış yönlendirmelerden sorumlu tutmuş, ardından da ülkede ödenen yüksek miktarlı faizler için yine bankayı suçlamıştı. Baskıcı tavırlarından vazgeçmeyen Trump, Fed’in indirime gitmesinde vakit kaybetmemesi gerektiğini savunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu