Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: FED Her Toplantıda Faiz Artıracak

Bankacılık devi JPMorgan Chase, FED için faiz artırım tahminini daha da yükseltti. Enflasyondaki artışa dikkat çeken uzmanların notuna ilişkin detaylar aşağıda;
JPMorgan: FED Her Toplantıda Faiz Artıracak
Yorum

ABD’de enflasyon Ocak’ta son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken uzmanların FED için artırım tahminleri güncelleniyor. Yapılan bir Reuters anketi enflasyon kaynaklı daha çok artırıma işaret ederken Morgan Stanley de öngörünü yukarı yönlü değiştirdi.

Benzer bir hamle dünyanın en büyük bankası JPMorgan’dan geldi. Baş ekonomist Bruce Kasman’ın liderlik ettiği ekip bir araştırma notunda Fed’in yılın kalan dönemde yapacağı her toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına gideceğini söyledi.

JPMorgan: FED 9 Kez Artırım Yapacak! Enflasyona Vurgu

ABD Enflasyonunda Son 40 Yılın Zirvesine Ulaştı
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Bloomberg’in haberine göre JPMorgan Chase ekonomistleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu düşürmek amacıyla art arda dokuz toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Banka, böylelikle ABD tüketici fiyatlarının Ocak ayında yüzde 7,5’le 1982’den bu yana en yüksek değerine ulaşmasının ardından daha hızlı politika sıkılaştırması için bahisleri artırmada Wall Street’teki diğerlerine katıldı.

Notta; “Şimdi Fed’in önümüzdeki dokuz toplantının her birinde 25 baz puan artırmasını ve politika faizinin gelecek yılın başlarında nötr bir duruşa yaklaşmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Aynı zamanda Ocak ayı ABD enflasyon okumalarının yukarı yönlü sürpriz olduğu ve artık son çeyreğin rekora yakın hızından yavaşlama görmedikleri aktarıldı.

Enflasyon konusunda enerji sektöründeki mevcut fiyat baskıları azalsa dahi güçlü büyüme, maliyet baskıları ve özel sektör davranışları arasında birbirini besleyen bir döngünün kök salarak devam edebileceği belirtildi.

Merkez bankalarının yavaş büyüme yaratma ihtiyacını değiştirmesi ve algılaması riskinin şu anda sağlıklı bir küresel zemine yönelik en önemli tehdit olduğu söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu