Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan’a Göre Enflasyon Nisan’da %15,8 ile Yılın En Yükseğini Görecek

Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan başekonomisti, Nisan’da zirveyi görüp, yıl sonuna doğru düşüşe geçeceğini öngörüyor.
JP Morgan’a Göre Enflasyon Nisan’da %15,8 ile Yılın En Yükseğini Görecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamları değerlendirilmeye devam ediyor. Yıllık bazda %14,97 artış gösteren enflasyon üzerinde gıda grubunun ağırlığı %26’ya dayandı. Son gösterge veriler enflasyonun bir süre daha yüksek seyredeceğini gösteriyor.

Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da dün açıklanan rakamların, %5 hedefinin çok uzağında olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise bu hedefe, tahmini 2023 yılında ulaşılabileceğini bildirdi.

JP Morgan Türkiye enflasyonu için yıl sonu beklentisini %10,5 seviyesinde sabit tuttu.
Ocak TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

JP Morgan Türkiye başekonomisti Yarkın Cebeci, Ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Aylık %1,68 artan TÜFE’nin %1,4 piyasa beklentisinin üzerinde olduğunu ifade eden Cebeci, yıllık bazda ise %15’e yaklaştığını söyledi. Enflasyondaki yükselişin şaşırtmadığını ve bu durumu düzeltme konusunda Merkez Bankası’na çok iş düştüğünü belirtti.

Konut ve beyaz eşya grubunda belirgin bir artış olduğunu fakat Türk lirasının değer kazanmaya başlamasıyla birlikte, düşüşe geçeceğini söyledi. Kısa vadede baz etkisiyle enflasyonun yükseleceğini düşünen Cebeci, Nisan ayında %15,8 ile yılın en yüksek seviyesine çıkmasını bekliyor. Yılın sonuna doğru ise düşüşe geçeceğini öngörüyor.

TCMB’nin para politikasındaki sıkılaşma adımlarına değinen ekonomist, bu ay 50 baz puanlık faiz artışı gelebileceğini söyledi.

TCMB 42. Maddesi Uyarınca Hükûmete Gönderilen Açık MektupMerkez Bankası Kasım ve Aralık Para Politikası Kurulu toplantılarında, 675 baz puanlık faiz artışı yaparak, politika faiz oranını %17’ye yükseltti. Ocak ayında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak Salı günü hükümete yolladığı açık mektupta 2023 yılına kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürüleceğini bildirdi. %5 enflasyon hedefine de ancak iki yıl içinde ulaşılması bekleniyor.

Daha fazla sıkılaşma beklemediklerini söyleyen Cebeci, diğer yandan kredibilite endişelerini gidermek için daha fazla faiz artışı konusunda cesaret bulabileceğine dikkat çekti. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren faiz indirimine geçilebileceğini aktardı.

Şu ana kadar yapılan faiz artışlarının ise dezenflasyon sürecini sürdürme ve kredibilite açısından yeterli göründüğünü sözlerine ekledi. Ekonomi yönetiminin adımları sayesinde Türk lirası dolar karşısında, diğer gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrışıyor.

TSİ saat 16:31’de dolar 7,12’den, Euro 8,55’ten işlem görüyor. Lira, ABD doları karşısında en değer kazanan gelişen ülke parası oldu. 1540 puanda seyreden Borsa İstanbul ise 1582 rekorundan bir hayli uzak olsa da, geçen haftaki kayıplarını büyük ölçüde telafi etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu