Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan’a Göre Çin Yavaşlayan Ekonomisini Canlandırmada Etkisiz

Çinli yetkililerin ilerlemesini değerlendiren JP Morgan uzmanı, Pekin’in yavaşlayan ekonomisini canlandırmada etkisiz olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
JP Morgan’a Göre Çin Yavaşlayan Ekonomisini Canlandırmada Etkisiz
Yorum

J.P. Morgan Private Bank’ın yatırım stratejisi başkanı bugün verdiği bir demeçte, Çinli yetkililerin yavaşlayan ülke ekonomisini canlandırmada etkisiz olduklarını ve daha fazlasını yapmalarının gerektiğini dile getirdi.

J.P. Morgan’dan Alex Wolf; “hala daha fazlasını yapmaları gerektiğini düşünüyorum, henüz yeterince yaptıklarını sanmıyorum, şimdiye kadar aldıkları önlemler epey etkisizdi, ekonomik büyümede gerçekten eskiyi geri getiremediler” diyerek dikkat çekti. Çin’in son yıllarda ekonomisini korumak için geniş kapsamlı bir teşvik başlattığını söyleyen Wolf ancak şu anda yüksek borç seviyeleri ve siyasi ortamdaki bir değişikliğin Pekin’i daha küçük adımlar atmaya zorladığını aktardı.

Sonuçta hükümetin ekonomik büyüme hedefine ulaşılması için kredi kaynaklı teşvik sağlamasıyla Çin bankaları 2016 yılında kredilerde rekor bir 12.65 trilyon yuan kaydetmişti.

JP Morgan: Çin Yavaşlayan Ekonomisini Canlandırmada EtkisizYetkililerin frenlemeyi taahhüt ettiği kredi patlaması, borçlardaki hızlı yığılmadan kaynaklanan finansal riskler hakkında endişelere yol açmıştı. İşte bu duruma gönderme yapan Wolf, siyasi iradenin mevcut hükümetle birlikte değiştiğini vurgulayarak; “geçmişte yaptıkları gibi aynı politik tepkiye sahip olmadıklarını düşünüyorum, dolayısıyla hedefe yavaş adımlarla ilerleme olgusunu daha fazla göreceğimiz kanısındayım” dedi.

Nihayetinde Çin’in resmi hükümet verilerine göre ülke ekonomisi 2018’de yüzde 6.6’ya gerileyerek son 28 yılın en düşük hızını kaydetmişti.

Çin Ekonomisi Teşvik Yetersiz Citi ekonomistleri de Perşembe günü yayınladıkları bir notta, Çin’deki ekonomik büyümenin hem iç hem de dış zorluklar nedeniyle 2019’un ilk yarısında zayıf kalabileceğini bildirmişti. Bunların yanında Çin’in imalat sektörü ile ilgili özel bir anket Cuma günkü raporunda, fabrika faaliyetlerinin Ocak ayında beklenenden fazla daraldığını gösterdi.

Caixin / Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), 48.3 değerini alarak Şubat 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi ki resmi imalat verisinden düşük olan rakamlar küresel büyüme endişelerini artırdı.

Öte yandan Alex Wolf, Çin hisse senetlerinin yüksek seviyelerinden çok aşağıda oldukları için cazip fırsatlar gibi göründüğünü fakat yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini çünkü değer tuzakları olabileceğini de vurguladı. İlaveten Wolf, ülkenin yavaşlayan büyümesi, enflasyonu ve zayıf karları göz önüne alındığında Çin’in piyasalarını, özellikle de sanayi sektöründe daha yükseğe çıkarmak için bir katalizör olması gerektiğini de söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu