Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim O’Neill: Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’ye Sermaye Akımı Olabilir

Chatham House Başkanı Jim O'Neill, ekonomide dengelenme süreci yaşıyan ve uluslararası yatırımcılar için cazip bir potansiyel içeren Türkiye’ye, koronavirüs nedeniyle sermaye akımı olabileceğini söyledi.
Jim O’Neill: Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’ye Sermaye Akımı Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkilerini değerlendiren Chatham House Başkanı Jim O’Neill, en iyi senaryonun “V” şeklinde toparlanma olduğunu söyledi. Son bir aydır gelen tüm detayları incelediğini belirten O’Neill, Çin’in dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olduğunu anımsatarak, virüsün küresel boyutta vereceği zararlar hakkında tahminde bulundu.

Çin, Brezilya ve Hindistan piyasalarının salgın öncesinde çok iyi performans gösterdiğini, ancak Brezilya’nın emtia fiyatlarına bağlı olması bakımından endişe duyduğunu dile getirdi.

Jim O’Neill’e göre koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de sermaye akımları artabilir.

Jim O'NeillTürkiye’nin son birkaç yıldır ekonomi alanında yaşadığı zorlukların üstesinden geldiğini belirten isim, demografik anlamda muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin ekonomide yaşadıkları zorlu süreci, kendisinin de hiç beklemediği şekilde başarıyla geride bıraktığını belirtti.

Bu ülkedeki sakinliğin global arenadaki yatırımcılar için cazip geldiğini ifade eden O’Neill, ekonominin dengelenme işareti gösterdiğini kaydetti. Bu nedenle de şu an dünya ekonomisi için büyük tehdit niteliği taşıyan koronavirüsün, Türkiye’ye yeni yatırımlar ve sermaye getireceğini sözlerine ekledi.

Genel olarak dünyanın tamamının 2020’ye zor koşullarda başladığını, Türkiye’nin %5 olan büyüme hedefini yakalayabilmesi için yerel dinamiklerin çok iyi gitmesi gerektiğinin altını çizdi. İtalya, Almanya ve Japonya’nın resesyona çok yakın olduğunu söyledi. Brexit belirsizliği sona eren İngiltere’nin ise 2020’de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi bir büyüme sergileyeceğini öngördü.

Faizleri düşüren merkez bankalarının bu hamlesinin ekonomiyi desteklemeyeceğini söyleyen O’Neill, son 2-3 yıldır parasal gevşeme konusunda ısrarcı davrandıklarını belirtti. Faiz indirimlerinin varlık fiyatlarına yardımcı olmasının ekonomiyi destekleyeceği anlamına gelmediğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu