Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeotermal Elektrik Santrallerinden Türkiye Ekonomisine Yılda 1 Milyar Dolarlık Katkı!

Türkiye'de bulunan jeotermal elektrik santrallerinin (JES) Türkiye ekonomisine yılda 1 milyar dolarlık katkı sağladığı öğrenildi.
Jeotermal Elektrik Santrallerinden Türkiye Ekonomisine Yılda 1 Milyar Dolarlık Katkı!
Yorum

Türkiye’de kurulu çok sayıda jeotermal enerji santralinin (JES) %60’ı Aydın bölgesinde bulunuyor. Aydın’ın Germencik ilçesinde bulunan Maren Enerji Firması’nda basın mensupları için JES tanıtım gezisi düzenlendi. Maren Enerji Genel Müdürü Mehmet Şişman, yaptığı açıklamada bölgede hava soğutmalı çalışan 6 adet santralin bulunduğunu belirtti.

Söz konusu bölgede yaklaşık 100 civarında 2000-2500 metre derinliğinde kuyu kazıldığını açıklayan Şişman, üretim ve reenjeksiyon kuyularının aynı derinlikte olduğunu belirtti. Ardından Germencik bölgesinde 150 megavatlık kurulu güç olduğunu sözlerine ekledi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı ve Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap, Türkiye’deki JES’lerin ülke ekonomisine yıllık 1 milyar dolar civarında katkı sağladığını söyledi.

Jesder Ali KındapArdından JES’lerin çalışma sistemi hakkında bilgi veren Kındap, yerin 2000-2500 metre altında bulunan kaynakların alınarak hiçbir yere temas ettirilmeden santral tesislerine taşındığını bildirdi. Suyun geçirildiği işlemleri detaylı bir şekilde açıklayan Kındap, jeotermal elektrik santrallerinin temiz bir enerji olduğunu bildirdi.

Sahip oldukları tüm işletme ve sistemlerinin yerin altındaki kaynaktan alınan suyun belli işlemlerden geçirildikten sonra kaynağına geri döndürülmesinden ibaret olduğunu özellikle vurgulayan Kındap, bu şekilde işleyen bir sistemin çevreye ve doğaya zarar vermediğini belirtti.

Bu konuda yerin altından gelen suda bir miktar karbonmonoksit bulunduğunu ve bunun doğaya salınması gerektiği konusunda açıklama yapan Kındap, salınan miktarın zaman içinde azalacağını bildirdi. Ardından şu anki gaz emisyonlarının Türkiye ortalaması ile aynı olduğunu söyledi.

Kındap, son 10 yıl içinde jeotermal sektörünün ciddi bir ilerleme kaydettiğini aktardı.

Jeotermal Sektörü Ciddi Bir İlerleme KaydettiJESDER olarak dünya ortalamasının çok üzerinde bir miktar olarak yılda yaklaşık 250-300 megavatlık kurulu bir gücün kurulduğunu anımsattı. Bu oranın şu durumda 1350 megavat seviyesine ulaştığını gururla söyleyen Kındap, kazanılan bu gücün Türkiye ekonomisine katkısının yıllık bazda 1 milyar dolar olduğunu söyledi.

Söz konusu bu kurulu gücün %60’ının Aydın bölgesinde bulunduğunu söylerken, orada kurulu santrallerden yıllık yaklaşık 600 milyon dolarlık bir katkının ülke ekonomisine geçtiğini belirtti.

Diğer taraftan Aydın, Türkiye’nin en zengin jeotermal enerji kaynaklarına sahip illerinden biri olarak biliniyor. Bölgenin sahip olduğu bu kaynakları en doğru ve en etkili şekilde değerlendirmek için çalışmaların yapıldığı biliniyor.

Ayrıca Aydın, Türkiye’nin hava kirliliği sıralamasında 8. sırada bulunuyor. Bu sebeple bundan sonra kurulacak jeotermal enerji santrallerine karşı çevreciler ve vatandaşlardan tepkiler yağıyor. Türkiye ekonomisine katkı sağladığı önemli katkının yanı sıra çevresel faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu