Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Hükümeti Toparlanma Yorumunu Korurken Virüs Yükselişine Karşı Uyardı

Kabine Ofisi, Japon ekonomisinin Kasım ayına yönelik değerlendirmesinde toparlanmaya işaret ederken Covid-19 vakalarının yeniden yükselişi konusunda uyardı.
Japonya Hükümeti Toparlanma Yorumunu Korurken Virüs Yükselişine Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya hükümeti, yayımlanan son aylık raporunda ticari yatırım konusundaki görüşünü düşürmesine rağmen ekonomik görünümünü değiştirmedi. Kabine Ofisi tarafından derlenen Kasım raporunda; “Japon ekonomisi, yeni koronavirüs nedeniyle hala ciddi bir durumda, ancak toparlanma hareketleri gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Hükümet aynı değerlendirmesini üst üste beşinci ayında da benimserken rapor aynı gün ekonomi bakanları toplantısında sunuldu. Kabine Ofisi Ekim ayının Japonya ekonomisinin toparlanma işaretleri gösterdiği 4. ardışık ay olduğunu bildirmişti.

Bununla birlikte Eylül ayından bu yana iş yatırımı değerlendirmesini ilk kez düşürdü ve sektörün son zamanlarda düşüşte olduğunu bildirdi. Ekim raporu, iş yatırımının zayıflığına dikkat çekmişti.

Japan Times’a göre bir Kabine Ofisi yetkilisi, yazılım yatırımının durgun sonuçları göz önüne alındığında, ticari yatırımın giderek kötüleşme olasılığının arttığını söyledi.
Japonya Ekonomisi Çeyreklik Büyüme
Kaynak: Cabinet Office

Hükümet, kurumsal kazançlar konusundaki görüşünü değiştirmedi ancak büyük şirketlerde kârlardaki daha küçük düşüşlere bir atıf ekleyerek ifadeleri değiştirdi. Bu arada hükümet, Eylül ayından bu yana ilk kez sektörün “toparlandığını” söyleyerek endüstriyel üretime yönelik değerlendirmesini yükseltti.

Ekim raporunda, üretimin toparlanma hareketleri gösterdiğini belirtmişti. Yetkili, yukarı yönlü revizyonun, başta otomobil olmak üzere diğer Asya ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ne güçlü ihracatın yanı sıra iç talep tarafından desteklendiğini söyledi. Ancak yetkili, üretimin arttığını söylemek için henüz çok erken olduğunu da belirtti.

Hükümet, özel tüketim değerlendirmesini sabit bırakırken hizmet tüketiminin, özellikle turizm ve yemek endüstrisinde toparlandığını ama yine de düşük kaldığını aktardı.
Dünya Covid Tablosu
Kaynak: Worldometers

Tüm bunların yanında ülkede COVID-19’un yeniden canlanmasının etkisine dikkat edilmesi gerektiğini de ekledi. İnsanlar yeniden canlanmanın ortasında harcama konusunda aşırı tereddütlü hale gelirlerse özel tüketimin aşağı çekileceğini öngördü.

Yetkili ayrıca hükümetin Go To Travel turizm promosyon kampanyasında yaptığı revizyonun, seyahat talebinin toparlanmasını engelleyebileceği yönündeki endişelerini aktardı. Hükümet, ekonominin toparlanma hareketleri göstermesinin beklendiğini söyleyerek genel olarak ekonomik görünümünü değiştirmedi.

Fakat Japonya içinde ve dışında COVID-19 virüsünün yeniden canlanması nedeniyle yerli ve yabancı ekonomilere yönelik daha fazla aşağı yönlü risklere tam dikkat çağrısında da bulundu. İlaveten, Avrupa ülkelerindeki virüsle ilgili kısıtlamaların Japonya’nın ihracatı üzerindeki etkileri konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu