Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ticaret Bakanı Para ve Hediye Skandalı Ortasında İstifa Etti

Ticaret Bakanı Isshu Sugawara, para ve hediye skandalı ortasında istifa etti.
Japonya Ticaret Bakanı Para ve Hediye Skandalı Ortasında İstifa Etti
Yorum

Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Isshu Sugawara, komşu Güney Kore’yle ticaret anlaşmazlığına ilişkin olarak görevlendirilen kilit kadroyu aldıktan sonra seçim yasası ihlallerini takiben istifa etti.

Başbakan Shinzo Abe, Sugawara’nın istifasını kabul ettiğini ve Hiroşiya Kajiyama’dan Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nda görev yapmasını istediğini söyledi. Abe ofisinde gazetecilere verdiği demeçte, “Onun atamasından sorumluyum ve bu sonuç için Japonya halkından derinden özür dilerim” dedi.

Sonuçta Sugawara’nın Tokyo seçim bölgesinde seçmenlere pahalı kavunlar ve yengeçler gibi hediyeler verdiği iddiaları üzerine politikacı üzerindeki baskı artmıştı.

Japonya Ticaret Bakanı Seçmenlere Pahalı Hediyeler Verdi İddialara göre Sugawara, destekçilere pahalı hediyeler vermesinin yanı sıra bir destekçinin ailesine de 20 bin Japon yeni seviyesinde taziye parası göndermişti. Ancak Japonya’nın seçim yasası politikacıların seçmenlere ev seçim bölgelerinde bağış göndermelerini yasaklıyordu.

İddialar ilk olarak, Sugawara’nın sekreterinin vefat eden bir seçmenin ailesine yaklaşık 20.000 yen teklif ettiğini söyleyen haftalık dergi Shukan Bunshun’da ortaya çıkmıştı.

Dergi ayrıca portakal, kavun da dahil olmak üzere ofisi tarafından gönderilen hediye listelerinin yanı sıra alıcıların teşekkür mektuplarını da yazmıştı.

Japonya Ticaret Bakanı Seçmenlere Pahalı Hediyeler Verdi Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga önceki gün, Sugawara’nın bir açıklama yapması gerektiğini söyledi. Sugawara Cuma günü gazetecilere istifasını açıklarken; “Sorunlarımın parlamento görüşmelerini yavaşlatmasını istemiyorum” dedi. “Yapılması gereken çok şeyin olduğu bir zamanda ayrıldığım için özür dilerim.” ifadelerini de ekledi.

Seul ile ticari görüşmelerde bulunacak Kajiyama’nın atamayı kabul etmesi gerektiği de aktarıldı. Sugawara’nın istifası bir ay kadar önce görevi kendisine veren Shinzo Abe için de başarısızlık anlamına geldi.

57 yaşındaki Sugawara, Tokyo’nun daha sıkı ihracat kontrolleri konusunda Güney Kore ile artan ikili gerilimler zamanında Japonya’nın ticaret ve sanayi politikalarından sorumlu tutulmuştu. İlaveten kendisi Abe’nin 2012’de iktidara gelmesinden bu yana istifa eden dokuzuncu Kabine bakanı oldu ve olay Nisan ayında istifa eden Yoshitaka Sakurada’nın ayrılığının üzerine geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu