Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Başbakan Adayı Suga’dan Pandemi için Daha Fazla Destek Sözü

Coronavirüs salgını finans alanında derin yaralar açmaya devam ediyor. Japonya’nın başbakan adaylarından Suga, pandeminin ekonomide yarattığı yükü hafifletmeye devam edeceklerini söyledi.
Japonya’nın Başbakan Adayı Suga’dan Pandemi için Daha Fazla Destek Sözü
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Ağustos’un son haftasında istifasını açıklamıştı.

Toplamda 2 bin 887 gün ile en uzun görevde kalan Japonya Başbakanı unvanını elinde bulunduran 66 yaşındaki Abe’nin istifasının ardından adaylığını açıklayan isimlerden birisi Liberal Demokrat Parti’den (LDP) Devlet Bakanı Yoshihide Suga oldu.

Hükümet sözcüsü ve siyasi koordinatör olan Suga, başbakanlık yarışında öne çıkan isimlerden biri olarak gösteriliyor. Suga, parasal ve mali teşvikleri uzatmayı planlarlarken, pandemi sürecinde en iyiyi yapmak istediğini ifade etti.

Japonya’nın Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, Covid-19 salgınının ekonomide yarattığı zararı hafifletmek için daha fazla destek yapılacağını söyledi.

Japonya’nın ekonomisini canlandırmaya odaklanılması gerektiğini belirten Suga, ekonomik sıkıntıların derinleşmesi halinde daha fazla adım atmak zorunda kalınacağını söyledi.

Japonya’da gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde %27,8 ile rekor düzeyde daralma gösterirken, bu oran ikinci okumalarda %28,1’e revize edildi. Başbakan adayı Suga, salgın hastalık nedeniyle hanehalklarına ve işletmelere yapılan ödemeyi artırmayı planladıklarını açıkladı.

“Ekonomik sıkıntılar derinleşirse, ne gerekiyorsa yapacağız ve işleri ve işletmeleri korumak için daha fazla adım atacağız.” diyen isim yıpranmış mali tabloyu düzeltmenin yollarını arayacaklarını sözlerine ekledi.

Japonya vaka sayısı bakımından, diğer ülkeler arasında 45. sırada bulunuyor.
Japonya Corona Tablosu
Kaynak: Worldometers

74 bine yakın Covid-19 vakasının görüldüğü Doğu Asya ülkesinde, şu ana kadar 65 bin 590 kişi tedavi olup sağlığına kavuştu. Fakat günlük vakalar artmaya ve salgın tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Bu durum ekonomiye derin darbe vururken, uzmanlar sermaye harcamalarındaki düşüşün devam edeceği görüşünde.

Bu arada Cuma günü İngiltere Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre iki taraf arasında serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandı. İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Trusss, Japonua ile yapılan anlaşma hakkında “tarihi bir an” yorumunu yaptı.

Anlaşmanın zorlu koşullarda sürdüğünü ifade eden İngiliz Bakanı, Avrupa Birliği ile olan anlaşmanın çok ötesinde olduğunu söyledi. Söz konusu anlaşma kapsamında yeme-içme, imalat ve teknoloji gibi alanların teminat altına alındığını bildirdi.

İngiliz Endüstri Konfederasyonu Direktörü Carolyn Fairbairn da STA anlaşmasının her iki taraf için de büyük bir adım olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu