Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Özel Sektöründeki Gerileme Aralık’ta Devam Ediyor

Covid-19 etkilerini hissetmeye devam eden Japon hizmet sektörü, 2020'nin sonunda da gerilemenin devam ettiğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Japonya Özel Sektöründeki Gerileme Aralık’ta Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıkladığı ticaret verilerinde Kasım’da beşinci ardışık aylık fazlasını verdiğini gösteren Japonya için gelen PMI verileri, hizmet sektörü gerilemesinin 2020 sonunda devam ettiğini ortaya serdi.

Hizmet sektöründeki faaliyeti Kasım’da daralma bölgesinde kalan Japonya, Aralık’ta da iyimser bir tablo sergileyemedi. Nihai PMI verilerinden önce yayımlanan öncü verilere göre Flash Hizmetler İş Faaliyeti Endeksi, Kasım’daki 47,8’den Aralık’ta 47,2’ye geriledi.

Son okuma; yeni koronavirüs dalgası Japonya dahil olmak üzere küresel ekonomilere zarar verirken sektör genelinde çıktıda daha fazla bozulmaya işaret etti.
Japonya Flash Hizmetler İş Faaliyeti Endeksi Aralık
Kaynak: Markit Economics

Yeni iş girişleri, önceki ankete benzer bir hızda ve keskin bir şekilde daralırken, ihracat satışları daha da azaldı. Bu göstergelerin her biri, arka arkaya on birinci ay boyunca düştü. Aynı zamanda düşüş oranı marjinal olsa da istihdam art arda ikinci ayda daraldı. Fiyat cephesinde, çıktı fiyatları daha hızlı düşerken girdi maliyeti Kasım’daki düşüşün ardından yükseldi. Son olarak, duyarlılık dört ayda en zayıfa doğru hafifledi.

IHS Markit Ekonomisti, verilere ilişkin yorumunda Japonya’nın özel sektörünün Aralık’ta mücadeleye devam ettiğini gösterdiğini söyledi. Bununla birlikte Japon özel sektör işletmelerinin, iş koşullarının önümüzdeki yıl iyileşeceği konusunda iyimser olduklarını ekledi.

Ön verilere göre au Jibun Bank Japonya İmalat PMI ise Kasım’daki 49’dan Aralık’ta 49,7’ye yükseldi.
Japonya Flash İmalat PMI Aralık
Kaynak: Markit Economics

Bu, ekonomi COVID-19 salgınının neden olduğu gerilemeden çıkarken Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek okuma oldu. Hem üretim hem de yeni siparişler mevcut düşüş sırasında en az daralma oranlarını kaydederken istihdam, Şubat ayından bu yana ilk kez kesirli de olsa arttı.

Bu arada, küresel talepteki belirsizlik nedeniyle ihracat satışları ve satın alma seviyeleri daha hızlı düştü. Fiyatlara gelince, girdi maliyeti enflasyonu artarken, çıktı fiyatları daha yumuşak bir oranda düştü. Son olarak, iş dünyası güveni Ağustos ayından bu yana en yumuşak seviyeye geriledi.

İmalat ve hizmet sektörlerindeki birleşik üretimi ölçen au Jibun Bank Japonya Kompozit PMI ise Kasım’daki 48,1’den Aralık’ta 48’e geriledi.
Japonya Kompozit PMI Aralık
Kaynak: Markit Economics

En son okuma, yerel COVID-19 vakalarındaki yeniden canlanmanın ortasında, ticari faaliyetlerde daha da kötüleşmeye işaret etti. Nitekim Kasım ayında değişmeden kalan yeni siparişler Aralık’ta azalırken yeni ihracat siparişlerinde daha fazla azalma oldu.

Bu arada, birikmiş işler daha hızlı bir şekilde azaldığından, iş bırakma en az on ayda kaydedildi. Maliyet cephesinde girdi fiyatları daha hızlı yükselirken, satış fiyatları daha da düştü. İleriye bakıldığında, ekonomik toparlanmanın zamanlaması ve hızı ile ilgili belirsizlik nedeniyle duyarlılık zayıfladı.

Tüm bu verilere rağmen IHS Markit ekonomisti ileriye yönelik iyimserliği şöyle açıkladı:

“Covid-19 vakalarında yeniden canlanmanın neden olduğu kısa vadeli bozulmaya rağmen Japon özel sektör işletmeleri, iş koşullarının önümüzdeki yıl iyileşeceği konusunda iyimserdi. Olumlu duygu, pandeminin hem iç hem de dış talebi besleyecek şekilde sona ereceği beklentisinden kaynaklandı. Bununla birlikte, ekonomik toparlanmanın zamanlaması ve hızına ilişkin belirsizlik beklentilerin yumuşamasına neden oldu.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu