Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya İşsizlik Kasım’da Gerilerken Perakende Satışlar Düşüşü Sürdürdü

Japonya’nın işsizlik oranı Kasım’da beklenmedik şekilde yüzde 2,9’a gerilerken perakende satışlar Tokyo tüketici fiyatlarının 10 yılın en düşüğüne gerilemesiyle yine azaldı.
Japonya İşsizlik Kasım’da Gerilerken Perakende Satışlar Düşüşü Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın işsizlik oranı Kasım ayında beklenmedik bir şekilde yüzde 2,9’a geriledi. Rakam, Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye işaret ederken piyasaların yüzde 3,1’lik beklentilerinin altında kaldı. Ekim ayında Japon işsizlik oranı Mayıs 2017’den beri ilk kez yüzde 3,1’e yükselmişti.

Kasım ayında ise Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı’nın rakamlarına göre, Kasım 2019’dan bu yana 440 bin artışa rağmen, oran onda iki oranında azaltılarak 1,95 milyon kişiyi etkiledi. Japonya’da çalışan kişi sayısı, 2019’un aynı ayına göre 550.000 veya yüzde 0,8 azalma ile Kasım ayında 67,07 milyona ulaştı.

Bu, Covid krizinin etkisiyle istihdam edilen insan sayısının art arda azaldığı sekizinci ay olarak kayıtlara geçti.
Japonya İşsizlik Kasım
Kaynak: Ministry of Internal Affairs & Communications

Mevsimsellikten arındırılmış işgücüne katılım oranı şu anda Ekim’deki 62,4’ten yüzde 62,3’e geriledi. Ülkede 100 iş arayan kişi başına mevcut iş sayısı Ekim’de 104 iken Kasım ayında 106 oldu.

Yani iş-başvuru oranı önceki ay 1,04’ten dört ayın en yüksek seviyesi olan 1,06’ya yükseldi. Japonya 2019’u yüzde 2,2’lik işsizlikle kapattı ancak Ocak ortasından itibaren ülkede dolaşan koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yılki seviyelerin biraz üzerinde kaldı.

Ayrı bir raporda Japonya perakende satışlarının, Tokyo fiyatlarının 2010’dan bu yana en sert düşüşü kaydetmesiyle gerilediği bildirildi.
Japonya Perakende Satışlar Düşüşü Sürdürdü
Görsel Kaynak: Trading Economics

Taze gıda hariç Tokyo tüketici fiyatları 2010’dan bu yana en yüksek olan yüzde 0,9 ile beklenenden daha fazla düştü. Ekonomi Bakanlığı’nın Cuma günü bildirdiğine göre perakende satışlar, tüketicilerin giyim alımlarını azaltmaya devam etmesiyle Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2 düştü. Analistler yüzde 0,8’lik bir düşüş öngörmüştü.

Hükümet, satışların temelde sabit olduğu değerlendirmesini sürdürdü. Perakende satışlar önceki ay yüzde 6,4’lük artış kaydetmişti. Satışlar, yiyecek ve içecekler, motorlu taşıtlar, makine ve teçhizat, diğerleri daha yumuşak bir oranda arttı.

Aynı zamanda, satışlar genel ticari mallar, kumaş giyim ve aksesuarlar, yakıt için çok daha hızlı düştü. Ayrıca ilaç ve tuvalet malzemeleri satışları Ekim ayında yüzde 3,1 arttıktan sonra yüzde 0,7 düştü. Aylık bazda perakende satışlar, Ekim ayındaki yüzde 0,5 artışın ardından Kasım ayında yüzde 2 azaldı. Japon perakende satışları Kasım ayında bir önceki yıla göre %0,7 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu