Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da İşsizlik Mayıs 2017’den Beri İlk Kez %3,1’e Yükseldi

Japonya'nın işsizlik oranı Ekim ayında %3,1'e yükselirken başka bir rapor iş mevcudiyetinin 1,5 yıl içinde ilk kez arttığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Japonya’da İşsizlik Mayıs 2017’den Beri İlk Kez %3,1’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün gelen hükümet verilerine göre Japonya’da işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 3,1’e yükseldi. Bu, üç yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine işaret ederken Japon işsizlik oranı Eylül’de de 3 yılın en yüksek seviyesinde kalmıştı.

Covid-19 salgını işletmeleri olumsuz etkilemeye devam ederken İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı’na göre ülkedeki toplam işsiz sayısı 80 bin artarak 2,14 milyona çıktı.

Erkeklerde işsizlik oranı Eylül ayına göre 0,2 puan artarak mevsimsel arındırılmış bazda yüzde 3,4’e yükseldi. Kadınlarda ise işsizlik oranı yüzde 2,7 ile değişmeden kaldı. Bu arada, iş bulma oranı Eylül’deki 1,03’ten 1,04’e yükseldi ki bu da her 100 iş arayan için 104 açık iş olduğu anlamına geldi.

Oran, sürmekte olan koronavirüs pandemisinin ortasında ekonomik görünümle ilgili endişelere rağmen işe alımlar artmaya başlarken Nisan 2019’dan bu yana ilk gelişmeye işaret etti.
Japonya İşsizlik
Kaynak: Statistics Bureau of Japan(SBJ)

Tabi bu durumda başlatılan teşviklerin de faydası oldu. Japon hükümeti, sübvansiyonların ödenmesi yoluyla işçileri istihdamda tutmaya çalışarak, mücadele eden şirketlere yardımcı olmak için bir sübvansiyon programı başlattı.

Bazı iktisatçılara göre program, işgücü piyasasını daha şiddetli bir darbeden korudu. Programın, mevcut mali yıl için ek bütçenin bir parçası olarak önümüzdeki Mart ayına kadar Şubat ayına kadar uzatılması beklendiği ayrıca belirtildi.

İşsizlik oranı en son Mayıs 2017’de yüzde 3,1 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan sanayi üretimi de dahil olmak üzere Ekim ayına ait son veri grubu, Japonya için Nisan-Haziran döneminde en kötü üç aylık daralmanın ardından ekonomik toparlanmanın sürdüğüne işaret etti.

Bununla birlikte, koronavirüs vakalarının yeniden canlanması, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin görünümü konusunda belirsizlik yaratmaya başlarken, diğer ülkeler de virüsün yayılmasını kontrol altına almak için mücadele ediyor. Kabine Ofisi de Japon ekonomisinin Kasım ayına yönelik değerlendirmesinde toparlanmaya işaret ederken Covid-19 vakalarının yeniden yükselişi konusunda uyarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu