Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın İhracatı Eylül’de 7 Aydır İlk Kez Tek Haneli Düştü

Japonya'nın açıkladığı ticaret verileri toparlanmaya yönelik iyimserliği artırırken özellikle Eylül ayı ihracatı, ekonominin pandemiden iyileşmeye başladığına işaret etti.
Japonya’nın İhracatı Eylül’de 7 Aydır İlk Kez Tek Haneli Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 28,1 oranında küçülen Japonya ekonomisi, ülkenin merkez bankasından gelen son rapora göre iyileşme göstermişti.

Bugün açıklanan ticaret verileri de toparlanmaya yönelik iyimserliği artıracak nitelikte geldi. Japonya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda ihracatın Eylül ayında yedi ayın en küçük düşüşünü kaydettiği bildirildi ki bu da salgının küresel ticaret üzerindeki darbesinin hafiflediğinin bir başka işareti olarak yorumlandı.

Japonya’dan yapılan ihracat, Eylül 2020’de yıllık bazda yüzde 4,9 düşüşle 6,06 trilyon Japon yeni seviyesine geriledi.

Eylül ayındaki yüzde 4,9’luk düşüş, önceki ayın yüzde 14,8’lik düşüşüne kıyasla çok daha hafif geldi.
Japonya’nın İhracat Eylül
Kaynak: MOF

Bu, deniazaşırı satışlarda ardışık 22. daralma ayını temsil etse de yedi ay içindeki ilk tek haneli düşüş hızı oldu. Dolayısıyla Eylül ihracatı, ekonominin COVID-19 şoklarından yavaş yavaş toparlanmaya başladığına dair işaretler arasındaki yerini aldı.

Nakliye ekipmanı sevkiyatları yüzde 7,2 düşerken makine ihracatı da yüzde 7,8 azaldı. Bunun nedeni güç üreten makinelerin (yüzde -20,1) ve bilgisayarlar- birimlerin (yüzde -17,6) gerilemesi oldu. İmal edilen ürünlerin satışları, demir-çelik ürünlerinin etkisiyle yüzde 11,3 düştü. İhracat, Batı Avrupa (yüzde -6,4), Güney Kore (yüzde -1,1), Hong Kong (yüzde -9,8) ve Tayvan’a (yüzde -1,7) geriledi.

Buna karşılık, Ağustos ayındaki yüzde 5,2’lik artışı takiben Çin’e satışlar yüzde 14 arterken ABD’ye ihracat yüzde 0,7 arttı.
Japonya İthalat Eylül
Kaynak: Trading Economics

Bu arada veriler, 2020 mali yılının ilk yarısında Japonya’nın ihracatının bir önceki yıla göre %19,2 düşerek 10 yıldan fazla bir süredir yıllık bazda en büyük düşüşü kaydettiğini gösterdi.

Eylül ayına kadarki altı ay boyunca ihracat 30.91 trilyon yene gerileyerek, küresel mali krizin ardından 2009 mali yılının ilk yarısındaki %36,4’lük düşüşten bu yana en keskin düşüşü kaydetti. Mal ticareti dengesi 1,11 trilyon yen açıkla bir yıl öncesine göre %30,6 geriledi.

İthalat, 2016 mali yılının ilk yarısındaki %19,0’lık düşüşten bu yana en hızlı düşüş olan %18,1 düşüşle 32,03 trilyon Japon yeni seviyesine geriledi. Japonya’ya ithalat, 2020 yılının Eylül ayında yıllık %17,2 düşüşle 5,38 trilyon Japon yeni seviyesine geriledi. Ticaret dengesi 675 milyar yen fazla oldu. Tahmin, 980,7 milyar yen fazla yönündeydi.

Bloomberg, iki buçuk yılı aşkın süredir Çin’e yapılan ihracatta en büyük kazanımla desteklenen Eylül ayı ihracat rakamlarının ticaret için düşük noktanın geçtiğine dair bir gösterge sunduğunu yazdı. Norinchukin Araştırma Enstitüsü Baş Ekonomisti Takeshi Minami şöyle konuştu:

“Çin, şu anda Japonya’nın ihracatı için en büyük itici faktör çünkü oradaki ekonomi hızlı bir iyileşme gösteriyor. Ancak pandemi faaliyetleri baskılamaya devam ederken, dünyanın geri kalanında olup bitenler göz önüne alındığında Çin’in bu hızda toparlanmaya devam edebileceğini sanmıyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu