Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Hükümetine Göre Ekonominin Kötüleşmesi Durdu

Mayıs raporunda ekonominin hızla kötüleştiğini söyleyen Japonya hükümeti, Ocak 2018’den bu yana aylık değerlendirmesini ilk kez yukarı yönlü revize etti. Detaylar şöyle;
Japonya Hükümetine Göre Ekonominin Kötüleşmesi Durdu
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte koronavirüs nedeniyle 2015’ten bu yana ilk resesyonunu kaydeden Japonya ekonomisi için nispeten iyi haberler geldi.

Kabine Ofisi, bugün yayımladığı Haziran aylık ekonomik raporunda Japonya’nın ülke çapında ilan edilen acil durumun kaldırılmasının ardından yeniden açılmaya başlarken kötüleşmeyi sona erdirdiği söylendi.

Mayıs raporunda ekonominin hızla kötüleştiğini söyleyen hükümet, Ocak 2018’den bu yana aylık değerlendirmesini ilk kez yukarı yönlü revize etti.

“Japonya ekonomisi coronavirüs nedeniyle hala çok ciddi bir durumda ancak kötüleşmeyi neredeyse durdurdu” diyen Kabine Ofisi, iyileşen özel tüketime atıfta bulundu.
Japonya Ekonomisi İlk Çeyrek Daraldı
Görsel Kaynak: Trading Economics

Özel tüketimin acil durumun kaldırılmasıyla birlikte son dönemde toparlanma hareketleri gösterdiğini aktaran kurumun bu değerlendirmesi, özel tüketim değerlendirmesinin 2018 Ocak’tan bu yana ilk yukarı yönlü revizyonu oldu.

Bununla birlikte son zamanlarda iş yatırımlarının zayıf bir tonda olduğu belirtildi. Zaten geçtiğimiz günlerde Japonya Maliye Bakanlığı ve Kabine Ofisi tarafından hazırlanan rapor, iş güven endeksinin 11 yılın en düşüğüne gerilediğini göstermişti.

Yılın ilk üç ayında eksi 10,1 olan iş güven endeks gözlemi, Nisan ve Haziran aylarını kapsayan dönemde eksi 47,6’ya inmişti.

Diğer taraftan bugünkü raporda, bulaşıcı hastalığın etkisiyle ihracatın ve endüstriyel üretimin hızla azaldığı belirtildi. Aynı etki kurumsal karları da hızla azaltırken firmaların kararları iyileşme belirtileri gösterdi. İstihdam durumu zayıflık gösterirken tüketici fiyatları sabit kaldı.

Kısa vadeli beklentilerle ilgili olarak, ekonominin, politikaların etkileriyle desteklenen son derece ciddi bir durumdan kurtulmaya doğru ilerlemesi beklenirken, sosyo-ekonomik faaliyetlerin bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleyici tedbirler alarak kademeli olarak sürdürüleceği söylendi.

Ekonominin kötüleşmesi dururken bugün ülkeden gelen bir diğer haber, yurt içi seyahat kısıtlamalarının kaldırılması oldu. Reuters’ın haberine göre Başbakan Shinzo Abe, insanları ülke ekonomisine durgunluktan dönmesine yardım etmeleri için konserlere ve diğer etkinliklere katılmaya çağırdı.

Abe, Perşembe günü geç saatlerde yaptığı bir konuşmada; “İnsanların, sosyal mesafeleri gözlemlerken, gezi turlarına çıkmalarını istiyorum. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerde bulunmak için çaba göstermenizi istiyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu