Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Hizmet PMI Temmuz’da 47,4 ile Eşik Değerin Altında Kalmayı Sürdürdü

Covid-19 kısıtlamaları Japonya’da hizmet sektöründe yavaşlamaya sebep olurken, istihdamda da azalma oldu.
Japonya Hizmet PMI Temmuz’da 47,4 ile Eşik Değerin Altında Kalmayı Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Jibun Bank Japonya Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Haziran’da 48,0 değerinde gelen endeks, Temmuz’da 47,4 değerine geriledi.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan tedbirlerin ticari faaliyetleri etkilemesi, hem ekonomiye güveni hem de satışları azalttı.

Japonya’da hizmet PMI, son 18 aydır eşik değerin altında kalmaya devam etti.
Japonya Hizmet PMI 47,4
Kaynak: IHS Markit

Yaklaşık 400 firmadan alınan yanıtlarla oluşturulan endeks, hizmet ekonomisinin ve talep koşullarının baskı altında kalmaya devam ettiğini gösterdi. IHS Markit ekonomisti Usamah Bhatti, uygulanan tedbirlerin 2020’nin Aralık ayından bu yana, hizmet sektöründe ilk kez personel sayılarının düşürülmesine neden olduğunu söyledi.

Son dönemde yeni iş girişlerinin de azaldığı görüldü. Açıklanan veriler Japonya’da ekonomik toparlanmanın hız kestiğini ortaya koydu. Anket katılımcıları bir önceki aya göre daha kötümser tahminlerde bulunsa da önümüzdeki 12 ay için iyimser olduklarını bildirdi.

Bazı katılımcılar pandeminin hafifleyeceğine dair umutlarını dile getirirken, bazıları Tokyo’daki olimpiyatların olumlu destek olacağını aktardı.

Temmuz ayında ortalama maliyet yükleri sekizinci ardışık artışını kaydetti. Nisan ayından bu yana artan hammadde, personel ve yakıt maliyetleri enflasyona da artış olarak yansıdı. Usamah Bhatti, yaptığı değerlendirmede vakalarda yeniden canlanma olmasının müşteri güvenini olumsuz etkilediğini belirtti.

Ekonomideki toparlanmanın baskı altında olduğunu gösteren veriler, hisse senedi piyasalarını da negatif etkiledi. Nikkei 225 (N225) endeksi %0,30, TOPIX (TOPX) endeksi %0,60 oranında düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu