Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya ve Çin, G-20 Zirvesi’nde Bağlarını Güçlendirebilir, En Büyük İtici Güç Trump!

Trump'ın varlığı iki Asya devini birbirine yakınlaşmaya iterken Japonya ve Çin'in, G-20 Zirvesi'nde daha da yakınlaşacakları düşünülüyor. Detaylar şöyle;
Japonya ve Çin, G-20 Zirvesi’nde Bağlarını Güçlendirebilir, En Büyük İtici Güç Trump!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kasım 2014’teki meşhur buzlu el sıkışmalarından bu yana çok yol kat etti. İki lider arasındaki bu tuhaf an, çoğu kişi tarafından samimi bulunmasa da Asya’nın ekonomik devleri arasında uzun ve sembolik bir başarıya atılan ilk imza oldu.

Şimdi de Xi Jinping Perşembe günü hafta sonundaki zirve öncesi Abe ile buluşmak üzere Japonya’ya giderken bu ilerlemeyi devam ettirmek için uğraşacaklar. Ayrıca bu, 2010’dan bu yana bir Çin Başkanı tarafından Japonya’ya ilk ziyaret olacak.

Analistler iki liderin yakınlaşma nedenlerini; ekonomik dayanışma, geleceğe odaklanma ihtiyacı ve öngörülemeyen bir kapalı kutunun ortaya çıkması (Trump) olarak bildiriyor.

Japonya Çin G-20 Zirve İlişkileri Güçlendirebilir Hong Kong Üniversitesi’nden Victor Teo, konuyla ilgili şu yorumuyla gündeme geldi: “Çin-Japonya ilişkilerini ısıtmanın en büyük itici gücü, Çin ve Japonya’nın ABD ile değişen ilişkileri karşısında birbirleriyle daha yakın işbirliği içinde olmaları gerektiği gerçeğidir.” Japonya sadık bir ABD müttefiki olarak tanınsa da ve iki ülke ekonomik olarak birbirine sıkıca bağlı olsa da Abe, Trump’ın Önce Amerika eğilimlerine karşı temkinli davranıyordu ve tarifelerin hedefi haline gelmekten kaçınıyordu.

Xi Jinping ise Trump yönetimi tarafından başlatılan zarar verici bir ticaret savaşına girmek durumunda kalmıştı.

Xi Jinping Ticaret Savaşı Girmek Durumunda Kaldı Trump’ın hamleleri Abe ile Xi Jinping’e yakınlaşmak için sebepler sunarken, çabalar aslında ABD Başkanı’nın öncesine dayanıyordu. Çin ve Japonya arasındaki yüksek gerilim, iki Asyalı liderin 6 yıl gibi bir süre önce aşağı yukarı aynı zamanda iktidara gelmelerinden hemen önce artıyordu. İki dev ekonomi arasındaki yükseliş kısmen Doğu Çin Denizi’ndeki ıssız adaların kontrolü üzerindeki anlaşmazlıktan kaynaklanıyordu ki bu bazı Çin şehirlerinde Japon karşıtı protestolara yol açmıştı.

Gerilimdeki yükselişlere, ayrıca Çin ve Japonya’nın özellikle de Asya Pasifik’teki rekabetlerine rağmen uzmanlar iki ülkenin birlikte çalışma gereğini anlamaya başladıklarını söyledi.

Çin ve Japonya Birbirine Yakınlaşmak Zorunda Her iki taraf da a adalar hakkındaki iddialardan vazgeçmese de gerilimi düşürmekten başarılı bir şekilde kaçındılar. Nitekim 2017’de Vietnam’da bir araya geldiklerinde Jinping ile Abe neredeyse gülümsüyorlardı. Öte yandan Xi’nin G-20 katılımı bir devlet ziyareti olmasa da bu Abe’nin yeni bir dönüm noktasını ifade eden geçen yılki Pekin ziyaretinin ardından geldi. Bu haftaki gezi, aynı zamanda Çin Devlet Başkanı olmasından bu yana Xi’nin Japonya’daki ilk gezisini temsil edecekti.

Tüm bunların yanında Çin kesinlikle Abe’nin aklındaki tek konu olmayacaktı. Ev sahibi olarak Abe, Trump ve Vladimir Putin gibi isimlerle geniş bir küresek ekonomik konu gündemine başkanlık edecekti. Ayrıca ABD ve Çinli liderlerin ticari ihtilaflarında bir ilerleme elde edip edemediklerini de yakından takip edecekti. Abe’nin Xi ve Trump arasında bir uzlaştırmacı rolü oynayıp oynayamayacağına ilişkin ise uzmanlar, Japonya’nın bunu yapabilecek az sayıda ülkeden biri olduğunu öngördü. Ancak Japonya’nın Çin’e karşı tek taraflı yaklaşımı nedeniyle muhtemelen Washington tarafından tersleneceği de bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu