Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Abenomics Programı Bir Dönüm Noktasına Ulaşıyor Olabilir

Japonya’nın Abenomics programı, yaşanan gelişmelerle bir dönüm noktasına ulaşıyor gibi ulaşıyor.
Japonya’nın Abenomics Programı Bir Dönüm Noktasına Ulaşıyor Olabilir
Yorum

Japonya’nın Abenomics programı, ülkenin büyümesi sallanırken ve ihracat yavaşlayan küresel talepten nasibini alırken bir dönüm noktasına ulaşıyor gibi ulaşıyor. Yavaşlama, hükümetin ve merkez bankasının 2020’de dünyanın üçüncü büyük ekonomisinde büyümeyi teşvik etmek için yeni yollar geliştirmesi gerektiğini daha muhtemel hale getiriyor.

Bununla birlikte Japonya’nın elinde çok fazla mühimmat kalmadığı da söyleniyor. Analistler, kırılgan ABD-Çin ticaret ateşkesi sürdüğü sürece dördüncü çeyrekte daralmanın büyük bir felaket olmasını beklemiyorlar.

Ancak bir yıllık genişlemeden sonra ekonominin soğuduğuna dair işaretler Başbakan Shinzo Abe’nin Abenomics programıyla hem ekonomik canlanma hem de mali konsolidasyon sağlama hedefini tehdit ediyor.

Japonya'nın Abenomics Programı Dönüm Noktası Politika yapıcılar ise iç ekonominin ihracata yönelik ağır darbeden ve fabrika faaliyetinin azalan dış talepten korunduğunu savunuyor. Ancak analistler, imalat sektörü ile daha geniş ekonomi arasındaki ayrılığın sürüp süremeyeceğini sorguluyor ki otomobil ve mağazalardaki azalan satışlar tüketici gücünün sanıldığı kadar sağlam olmadığını öne sürüyor. Moody’s Analytics’in baş APAC ekonomisti Steve Cochrane, “Üretim ekonomisi ile iç ekonomi arasında her zaman bir bağlantı vardır. Nihayetinde, birinin zayıflığı diğerine yayılacak.” dedi.

Sonuçta Abe’nin reflasyon ile ilgili politikası, gayri safi yurtiçi hasılanın 2012’ye kıyasla %8.6 artarak 540 trilyon yene yükselmesine yardımcı oldu.

Japonya'nın Abenomics Programı Tehdit Ancak bir dizi veri iç talebin zayıfladığını ve işgücü piyasası koşullarının gevşediğini göstermektedir. Mağaza satışları, o ay ülke çapında bir vergi artışının başlamasından sonra Ekim ayında beklenenden fazla düştü. Düşüş, Nisan 2014’te bir önceki vergi artış ayının 1.5 katı büyüklüğünde gerçekleşti. Yeni otomobil satışları, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 azaldı.

Japonya Merkez Bankası’nın Aralık ayı tankan anketi de üretimdeki durgunluğun halihazırda üreticiler için iş piyasasında koşulların hafiflemesine yol açtığını gösterdi. Bir hükümet yetkilisi, işgücü piyasasının daha da hafiflemesi durumunda ücret artışının zayıflayacağını ve bunun tüketici harcamalarının ardındaki temel itici gücü tehdit edeceğini söyledi. İlk çeyrek büyümesinin kötü gelmesi durumunda bunun ekonomi için kırmızı bir ışık olacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu