Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Janus Henderson: Resesyon Yok Ama Küresel Büyümede Yavaşlama Var

Dünya ekonomisinin sıkıcı, düşük bir büyüme dönemine girdiğini söyleyen fon yöneticisi, bununla birlikte tam bir resesyon için küçük bir risk olduğunu dile getirdi. Detaylar aşağıda;
Janus Henderson: Resesyon Yok Ama Küresel Büyümede Yavaşlama Var
Yorum

Londra, Birleşik Krallık merkezli küresel varlık yönetimi grubu Janus Henderson, son dönemin en endişe verici konularından resesyon ihtimaliyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Dünya ekonomisinin sıkıcı, düşük bir büyüme dönemine girdiğini söyleyen fon yöneticisi, bununla birlikte tam bir resesyon için riskin küçük kalmaya devam ettiğini dile getirdi.

Piyasa katılımcıları bu yıl ciddi bir ekonomik kriz olasılığı konusunda giderek daha fazla endişe duyarken Janus Henderson’un yorumlarıyla, ilgili konuda adeta ikiye bölünenlerin iyimser tarafında yer aldığı görüldü. Sonuçta, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışıyla ilgili uzun süredir devam eden belirsizlik, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlıkları ve diğer problemler iş ve tüketici hissiyatını derinden etkilemişti.

Ekonomistlerin yanı sıra dünyanın önde gelen işletmelerinden birçoğu da ekonomik büyümenin yavaşladığı görüşüne katılıyordu.

Ekonomistler İş Dünyası Ekonomide Yavaşlama Kabul Ediyor Politika yapıcılar ise tam anlamıyla durgunluktan ziyade yumuşak bir yavaşlama için umutlu olduklarını dile getiriyorlardı. Örneğin, kısa süre önce konuyla ilgili görüş bildiren OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, ekonomideki büyümede yavaşlama olduğunu fakat küresel bir resesyon beklemediğini söylemişti. IMF Başkanı Christine Lagarde de Ocak ayının sonunda katıldığı Davos’ta küresel ekonomiye dair resesyon ihtimali görmediğini belirtmişti.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Lagarde, resesyon öngörmediğini söylese de ufuktaki riskleri ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit meselesi olarak belirlemişti.

Lagarde Küresel Ekonomide Resesyon İhtimali İşte bu noktada, Janus Henderson Investors’un küresel sermaye geliri yatırım direktörü Jane Shoemake; “küresel ekonominin ivmesinde kesinlikle bir yavaşlama var, ekonominin geçen yıl olduğu kadar güçlü olacağını sanmıyorum” ifadeleriyle gündeme geldi. “Bizim merkezi tahminimiz bir resesyon için değil, bu sadece ağır, zayıf bir büyüme için” diyen Jane Shoemake, az önceki önde gelen isimler gibi resesyon beklemediklerini belli etti.

Tam tersine, Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman bu ayın başlarında dünya ekonomisinin bu yılın ilerleyen zamanlarında veya gelecek yılın başlarında resesyona girebileceği konusunda uyarı yapmıştı.

Paul Krugman Resesyon Uyarısı 2019’da durgunluk için oldukça iyi bir şans olduğunu savunan Krugman, ekonomik karar vericiler arasında geniş bir hazırlıklı olma eksikliği bulunduğunun da üzerini çizmiş; “asıl kaygı her zaman işler yavaşlarsa etkili bir cevaba sahip olamamamız olmuştur” demişti. Öte yandan; Avrupa Komisyonu Şubat ayının başında 2019 ve 2020 yıllarında euro bölgesinin ekonomik büyümesi konusundaki öngörüsünü sert bir şekilde düşürmüş, büyümenin bu yıl 2018’deki yüzde 1.9’dan yüzde 1.3’e gerileyeceğini kaydetmişti.

Avrupa Komisyonu’nun tahminleri, önceki tahminlere göre daha az iyimser olduğu için küresel bir ekonomik krizin Avrupa’ya yayıldığına dair korkuları artırmıştı. Janus Henderson’dan Shoemake da burada dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’deki ekonomik krizin küresel durgunluk endişelerini artırdığını ancak Avrupa’nın gerçek bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

ABD Federal Rezervi için beklentilerde büyük bir değişiklik olduğunu dile getiren Shoemake, daha fazla artırım yapmadıkları takdirde temettü getirilerinin çok çekici görüneceğini çünkü tahvil getirilerinin daha yüksek olmayacağını vurguladı. Tabii yatırımcıların Çarşamba günü yapılacak FED’in son politika toplantısından çıkacak tutanakları yakından takip etmesi muhtemeldi. Politika yapıcıların bu yılın sonunda faiz artırma olasılığı hakkında yatırımcılara daha iyi bir fikir vermeleri bekleniyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu