Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MÜSİAD Başkanı: İVME Paketinin Milli Tekno-Ekonomi Politikasını Belirlemede Önemli Rolü Var

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, son günlerde gündemde olan İVME Finansman Paketi’ni değerlendirdi. Paketin, milli tekno-ekonomi politikasını belirlemede önemli bir rol oynayacağına inandıklarını aktardı.
MÜSİAD Başkanı: İVME Paketinin Milli Tekno-Ekonomi Politikasını Belirlemede Önemli Rolü Var
Yorum

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME Finansman Paketi ile ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. Yaptığı yazılı açıklamada, İVME Paketi’nin milli tekno-ekonomi politikasını belirleyici olduğuna dikkat çekti.

Abdurrahman Kaan, cari açığın sert bir dış finansman ihtiyacı sorunu olmadığı, aslında bir üretim sorunu olduğunu söyledi.

Cari Açık Aslında Bir Üretim Sorunu“Verimsiz, katma değeri düşük, muadillerinden pozitif olarak ayrışamayan ve dolayısıyla rekabet payı düşük mal ve hizmetlerin üretimi, kısa vadede büyümeye katkı sağlasa da, yapısal problemlerimize karşı sürdürülebilir bir reçete sunamayacaktır.” ifadelerini kaydeden Kaan, Türkiye ekonomisine bazı tavsiyelerde bulundu.

Ekonominin üretim, yatırım ve ihracat hattında, katma değeri yüksek, AR-GE odaklı ve kendine yetebilirliği amaçlayan politikalara öncülük vermesi gerektiğini vurguladı. Ardından, ileri teknolojiye dayalı sanayileşmiş ve gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi, politika ve amaçlarını gelişme stratejilerine uygun olarak Ar-Ge, finans, vergi ve dış ticaret politikalarını birbirini destekleyecek politika ve uygulamalar bütünü olarak ele almamız gerektiğinden söz etti.

Kaan, açıklamaları sırasında İVME Finansman Paketi’nin MÜSİAD’ı son derece memnun ettiğinden söz etti.

İVME Finansman Paketi MÜSİAD'ı Memnun Etti“Paketin, imalat sanayiinin milli gelir içerisindeki payının daha üst seviyeye çekilebilmesi için, kalkınma ve küresel rekabet gücü konusunda, Türkiye’nin bugüne kadar elde ettiği deneyimleri de göz önüne alarak, kendi özgün milli tekno-ekonomi politikasını belirlemede önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.” şeklinde konuşan Kaan, memnuniyetini dile getirdi. İVME Paketi önceki günlerde de ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın tarafından değerlendirmeye alınmıştı. Aydın, paketin imalat-ihracat odaklı olduğunu açıklarken, cari açığa da bir çözüm niteliğinde olduğunu bildirdi.

Ayrıca paket kapsamında, özellikle ara malları olmak üzere; stratejik olarak belirlenen sektörler ve bu sektörlerin alt bölümlerine ait üretimin teşvik edilecek olması, cari açığın kalıcı olarak düşürülmesi ve uzun vadede cari fazla verilebilmesi noktasında ciddiyetle takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaan bunlarla birlikte, MÜSİAD olarak hedeflere ulaşmak için ülke gelişimini ileri taşıyacak girişim ve projelerine aralıksız devam edeceklerini bildirdi. Öncelikli teknoloji alanlarında ürüne dönük sanayileşmeyi gerçekleştiren her türlü stratejik hedefi destekleyeceklerinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu