Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İTO Avdagiç: İş Dünyası Olarak Tek Haneli Faiz Bekliyoruz

Merkez Bankası’nın son beş toplantıda faiz indirimi yaparak %5 büyüme hedefine ulaşma adına yer açtığını belirten Avdagiç, iş dünyası olarak %10 altını beklediklerini söyledi.
İTO Avdagiç: İş Dünyası Olarak Tek Haneli Faiz Bekliyoruz
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Perşembe günü yapılan açıklamada politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 75 baz puan indirerek, %11,25 seviyesine çekti. Böylelikle son beş toplantıda üst üste faizleri düşürmüş oldu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez’in aldığı kararı değerlendirerek, memnuniyetini ifade etti.

İTO Başkanı, faizlerin aşağı çekilmesinin reel sektörün canlanması adına önemli olduğunu söyledi.

Şekib Avdagiç Faiz YorumuTCMB’nin bugün aldığı faiz indirimi kararını değerlendiren, Avdagiç “Merkez felaket tellallarının sesini 5’te 5 indirimle kesti. Yüzde 5’lik büyüme hedefine de manevra alanı açtı.” şeklinde bir ifade kullandı. Faizlerin düşürülmesinin finansmanın ucuzlaması ve reel sektörün canlanması açısından yerinde bir hamle olduğunu ifade etti.

Art arda gelen indirimlere rağmen halen çift hanede olduğuna dikkat çekerek, iş dünyası olarak kısa zamanda %10’un altını beklediklerini söyledi. ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının imzalanmasının küresel piyasalara olumlu yansıdığını, Türk iş insanları olarak aynı potansiyeli yakalamak için faizlerin tek haneye inmesi gerektiğini vurguladı.

Son dönemde kamu bankalarının takdir edilecek işler yaptığını, bunun ardından özel bankaların da harekete geçtiğini söyledi. İş dünyası olarak önümüzdeki döneme daha güvenle baktıklarını ve bu ortamda daha cesur adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.

%5 büyüme hedefinin yakalanması için yatırımların, bunun için de düşük faizin çok önemli olduğunu belirtti.

2020 Yatırım Hedefleri2020 yılında yatırımların artması adına faizlerin daha önemli olduğunu söyleyen Avdagiç, özel sektör tüketiminde %4,9, yatırımlarda ise %12,1 artış olmasını tahmin ettiklerini belirtti. Bu hedeflerin daha çok tüketim ve daha çok yatırım anlamına geldiğini, bunun da ancak düşük faiz ile sağlanacağını söyledi.

Dünyanın genelinde 2020 yılının düşük faiz olan bir dönem olacağına işaret ettiğini, bu avantajlı ortamı doğru şekilde değerlendirip, yatırımlarda ve istihdamda hedeflere ulaşılacağını dile getirdi. Ülke risk primin gerilediğini, enflasyondaki düşüşün ardından sermaye girişlerinde artış olacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu