Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Hizmet Ekonomisi Mayıs’ta 9 Ay Sonra Büyüdü

İtalya’nın hizmet sektörü Mayıs’ta büyümeye dönerken PMI verisinin beklentileri aşması iyimserliği artırdı.
İtalyan Hizmet Ekonomisi Mayıs’ta 9 Ay Sonra Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında İtalya Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) 53,1’e yükseldi.

Beklenti 52,5’e genişleme yönündeydi.

Nisan’da sektör 47,3’lük okumayla daralma bölgesinde kalmaya devam etmişti. Mayıs PMI verisine göre artış iyileşen talep koşullarıyla ilişkilendirildi.

Aynı zamanda okuma Mart 2019’dan bu yana en yüksek oranı temsil ederken artış üç yılı aşkın bir süredir yeni çalışmadaki en güçlü yükselişle desteklendi.
İtalyan Hizmet PMI Mayıs 2021
Kaynak: IHS Markit

Daha gevşek COVID-19 kısıtlamaları arasında daha güçlü kapasite baskıları ve şirket yeniden açılışları geniş bir istihdam istikrarı sağladı. Sektördeki yenilenen toparlanmanın merkezinde, üç aydır yeni işlerde yaşanan ilk artış yer aldı.

Panelistlere göre, daha güçlü tüketici güveni ve daha gevşek COVID-19 önlemleri, daha sıkı müşteri talebi sundu.

Kompozit Çıktı Endeksi de Nisan’daki 51,2’den Mayıs’ta 55,7’ye yükseldi. Bu İtalyan özel sektör üretiminde üç yılı aşkın süredir en hızlı genişlemenin sinyalini verdi.

IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper, PMI verilerine ilişkin yorumunda İtalyan hizmet sektörünün, Mayıs ayında ilk toparlanma işaretlerini gösterdiğini söyledi. COVID-19 kısıtlama önlemleri çok daha gevşek olduğundan, ekonomi toparlanma yolundayken önümüzdeki aylarda daha fazla büyüme görmeyi beklediklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu