Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Yeni Hükümeti Tarihi Düşük Borçlanma Maliyetleri Fırsatını Değerlendirmeli

İtalya'nın eski maliye bakanı, yeni hükümetin tarihsel olarak düşük borçlanma maliyetleri fırsatını değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
İtalya’nın Yeni Hükümeti Tarihi Düşük Borçlanma Maliyetleri Fırsatını Değerlendirmeli
Yorum

İtalya’nın eski bir maliye bakanına göre; ülkenin 67. hükümeti, yatırım yapmak ve ülkeyi büyütmek için II. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en iyi fırsatı yakaladı. Demokrat Parti üyesi olan Pier Carlo Padoan, yeni hükümetin şimdi bu eşsiz ortamı ülkenin borç piyasalarında yakalamak zorunda kaldığını söyledi.

Yeni hükümetin finansal piyasalardan geldiğini ve bu yüzden çok iyi başlangıç koşulları olduğunu söyleyen Padoan, spread oranlarının görülmemiş seviyelere düştüğünü, faiz oranının da tarihsel olarak düşük olduğunu belirtti.

Padoan, “Bu güzel fırsatı gerçeğe dönüştürmek şimdi hükümetin elinde. Ve orta vadeli bir program, iddialı bir program. Bu iyi bir şey ve ihtiyaç duyduğumuz ekonomiye yeni bir ufuk veriyor. Çünkü sorun elbette kamu maliyesinde finansal istikrar ve disiplini sürdürmek ama aynı zamanda bir kez daha büyümeyi artırmak,” ifadelerini kullandı.

Piyasalar Koalisyona Olumlu Tepki Verdi

Piyasalar Koalisyona Olumlu Tepki VerdiPiyasalar, gelen koalisyonu ve AB ile daha yumuşak ilişkiler olasılığını alkışladı. İtalya tahvilleri bu hafta sert yükseliş kaydederken, 10 yıllık gösterge tahvilindeki verim yüzde 1’in altına düştü. Geçen yılın sonuna doğru yaklaşık yüzde 3,5 seviyesindeydi. Tahvil getirileri, fiyatlara ters yönde etki ediyor.

İtalyan ve Alman tahvil getirileri arasındaki fark, düşük seviyelere indi. Bu, bazı traderlar tarafından Avrupa’da korku ölçüsü olarak takip ediliyor.

Getirilerdeki düşüş, ağır borçlu İtalyan hükümeti için borçlanma maliyetlerinin daha cazip seviyelerde olduğu ve yatırımcıların ülkeye borç vermeye daha istekli oldukları anlamına geliyor.

Padoan, “İtalya’nın alması gerekiyor. Bu sefer bu fırsat penceresinden yararlanılması kesinlikle gerekli,” dedi.

Yapısal Sorunlar Olduğunu Söylendi

Yapısal Sorunlar Olduğunu SöylendiEnrico Letta, “Bugün yayılma şekli iyi olsa bile İtalyan sorunları hala var. İtalyan sorunları uzun vadeli, yapısal problemler,” dedi. Aynı zamanda Letta, forumda bir sonraki bütçeden ve AB ile müzakerelerden bahsetti.

Enrico Letta, 2013-2014 yılları arasında büyük bir koalisyona liderlik eden eski bir İtalyan başbakanıdı.

Beş Yıldız Hareketi ile Demokrat Parti arasında uzun zamandır süren düşmanlık, bu hafta ikisinin bir koalisyon hükümeti kurulması ile rafa kaldırıldı. İki sol eğilimli parti, Beş Yıldız Hareketi ile sağ kanatlı Lega partisi arasındaki sert koaliasyonu devraldı.

Eski bir başbakan yardımcısı ve Lega partisinin lideri olan Matteo Salvini, Ağustos ayının başlarında erken seçim çağrısında bulundu. Lega-Beş Yıldız Hareketi koalisyonunun çalışmadığını ilan etti ve sonunda başarısız olan Başbakan Giuseppe Conte’de güven oylaması için düğmeye bastı.

Ancak kamuoyu yoklamaları, Lega’nın ülkedeki en popüler parti olduğunu ve siyasi uzmanların Salvini’nin bir sonraki hamlesini merakla beklediğini gösterdi.

Letta, “Salvini, hükümette gerçekten çok tehlikeliydi, ancak muhalefet konusunda çok güçlüydü. Bu yüzden hükümetin durumun artık bittiğine dikkat çekmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Çünkü yeni bir hükümetimiz var,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu