Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Tüketici Fiyatları Aralık’ta 8. Ardışık Düşüşünü Kaydetti

İtalyan tüketici fiyatları Aralık 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 0,2 düşerek ardışık sekizinci aylık düşüşünü kaydetti.
İtalya Tüketici Fiyatları Aralık’ta 8. Ardışık Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya’nın tüketici fiyatları, Aralık 2020’de bir önceki aya göre bir önceki ayla aynı hızda ve yüzde 0,1’lik bir düşüş yönündeki ön tahmine kıyasla yüzde 0,2 düştü. Aylık bazda tüketici fiyatları Aralık’ta yüzde 0,2 arttı.

2020 yılında tüm ülke için İtalyan tüketici fiyat endeksi tarafından ölçülen tüketici fiyatlarının ortalama yıllık değişim oranı yüzde eksi 0,2 olurken 2019’de yüzde 0,6 idi. Enerji ve işlenmemiş gıda hariç çekirdek enflasyon +%0,5 oldu (2019’dakiyle aynı) ve enerji hariç enflasyon +%0,7 (2019’da +% 0.6’dan) oldu.

Tüm kalemler endeksinin yıllık bazda düşüşü hala büyük ölçüde enerji ürünleri fiyatlarının düşmesinden kaynaklandı.
İtalya Tüketici Fiyatları Aralık 2020
Kaynak: Istat

Enerji ürünleri fiyatlarının yanında ulaşımla ilgili hizmetlerin fiyatları, enflasyonun istikrarını belirleyen işlenmemiş gıda fiyatlarının yavaşlamasıyla dengelendi. Hem çekirdek enflasyon (enerji ve işlenmemiş gıda hariç) hem de enerji hariç enflasyon +%0,6 idi.

Çekirdek enflasyon Kasım ayında yüzde 0,4’ken enerji hariç enflasyon %0,6 oldu. Aylık bazda büyümenin başlıca nedeni, düzenlemeye tabi olmayan enerji ürünleri (+%1,9) ve ulaştırma ile ilgili hizmetlerin (+%1,8) fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı. İşlenmemiş gıdalardaki düşüşle (yüzde eksi 1) yalnızca kısmen baskıladı.

Bakkal ve işlenmemiş gıda fiyatları aylık bazda yüzde 0,6 düşerken yıllık bazda yüzde 0,6 arttı ki bu önceki aydaki %1,2’lik büyümeyi yarı yarıya düşürdü.
İtalya Sanayi Üretimi Ekim
Kaynak: Istat

Aralık 2020’de İtalyan uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi (HICP) aylık bazda yüzde 0,2 arttı ve yıllık bazda yüzde 0,3 düştü. Bunlar ön tahmini doğruladı. 2020’de uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksinin yıllık ortalama değişim oranı yüzde eksi 0,1’ken 2019’da rakam yüzde 0,6 idi.

Ortalama olarak 2020’de HICP, daha az satın alma gücüne sahip haneler için eğilimi tersine çevirdi (2019’daki yüzde 0,9’dan yüzde eksi 0,4’e indi) ve satın alma gücü daha yüksek olanlar için yavaşladı. Salgından en kötü etkilenen sekizinci ülke konumundaki İtalya’daki toplam vaka sayısı 2,4 milyona ilerliyor. Ölüm bilançosu 82 bin 177 olurken son olarak 17 Ocak’ta bildirilen günlük yeni vaka 12 bin 545.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu