Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Ticaret Fazlası Ekim’de 7,56 Milyar Euroya Geriledi

İtalya'nın ticaret fazlası, bir önceki yılın aynı ayındaki 8,37 milyar euro seviyesinden Ekim’de 7,56 milyar euroya geriledi. Tüketici fiyatlarıysa Kasım’da yıllık bazda %0,2 düştü.
İtalya’nın Ticaret Fazlası Ekim’de 7,56 Milyar Euroya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre İtalya’nın ticaret fazlası bir önceki yılın aynı ayındaki 8,37 milyar euro seviyesinden Ekim 2020’de 7,56 milyar euroya geriledi.

İhracat bir önceki yıla göre yüzde 8,4 gerilemeyle 42,40 milyar euroya düşerken bunun nedeni enerji (yüzde eksi 56,3); sermaye malları (yüzde eksi 8); ara malları (yüzde eksi 5) ve dayanıksız tüketim malları (yüzde eksi 8,8) için düşük satışlar oldu. Euro Bölgesi’ne satışlar toplam ihracatın yüzde 51,1’ini oluşturdu ve yüzde 7,2 oranında düştü. Fransa’ya sevkiyatların yüzde 10 gerilemesi düşüşü yönlendirdi.

Bu arada ithalat yüzde 8,2’lik daha yumuşak bir düşüşle 34,84 milyar euroya geriledi ki düşüş daha zayıf tüketim malları (yüzde -5,9) ve sermaye malları (yüzde -9,3) alımlarından kaynaklandı.
İtalya’nın Ticaret Fazlası Ekim
Kaynak: Istat

Ara malı ithalatı ise yüzde 1,9 artış kaydetti. Euro Bölgesi’nden ithalat yüzde 5,1 azaldı. Yılın ilk dokuz ayına bakıldığında koronavirüs krizi nedeniyle ihracat yüzde 12, ithalat yüzde 14,8 geriledi. Tüketici fiyatlarını da açıklayan Istat, tüketici fiyatlarının 2020 yılının Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0,2 düştüğünü belirtti.

Bu, bir önceki ayın yüzde 0,3’lük düşüşün ardından gelirken ön tahminlerle uyumlu gerçekleşti. Aynı zamanda Kasım, tüketici fiyatlarında art arda yedinci aylık düşüş olmasına rağmen Haziran ayından bu yana en yumuşak düşüşü temsil etti.

Nedeni ise konut ve kamu hizmetlerinde, ulaşımda ve iletişim maliyetlerindeki azalmalar oldu.
İtalya Tüketici Fiyatları Kasım
Kaynak: Istat

Konut ve kamu hizmetleri için maliyet Ekim’deki yüzde eksi 2,1’e karşı yüzde 2; ulaşım için maliyet yüzde eksi 4’e karşı yüzde eksi 3,7 ve iletişim için maliyet yüzde eksi 5,1’e karşı yüzde eksi 4,9 düştü. Bu arada giyim ve ayakkabı (% 0,7) ile alkollü içecekler ve tütün (% 1,7) enflasyonu sabit kaldı. Ayrıca fiyatlar sağlık (yüzde 0,7’ye karşı yüzde 0,8) ile restoran ve oteller (düz okumaya kıyasla yüzde 0,8) için daha hızlı yükseldi.

Mobilya ve ev ekipmanları (yüzde 0,8’e karşı yüzde 0,4); rekreasyon ve kültür (yüzde 0,3’e karşı yüzde 0,2) ve çeşitli mal ve hizmetler (yüzde 2’ye karşı yüzde 1,9) için maliyet yavaşladı. Aylık bazda tüketici fiyatları da önceki tahminlere paralel olarak ve Ekim ayındaki yüzde 0,2 artışa kıyasla yüzde 0,1 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu