Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Sanayi Üretimi Aralık’ta Beklenmedik Şekilde Düştü

İtalya'da sanayi üretimi Aralık'ta düştü. Yüzde 0,2’lik beklenmedik gerileme önceki ayın yüzde 1,4’lük düşüşünün ardından geldi.
İtalya’da Sanayi Üretimi Aralık’ta Beklenmedik Şekilde Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da sanayi üretimi Aralık’ta beklenmedik şekilde düştü. Yüzde 0,2’lik gerileme Kasım ayındaki yüzde 1,4’lük düşüşün ardından geldi.

Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 0,3 yönündeki büyüme beklentilerini kaçırdı. Tüketim malları üretimi (Kasım’daki yüzde eksi 4’e karşı yüzde eksi 0,3) ve yatırım malları (yüzde eksi 0,7’ye karşı yüzde eksi 0,8) olarak gerçekleşti.

Öte yandan, enerji ürünleri çıktısı yüzde eksi 3,4’e karşı yüzde 1,8 ve ara mallar için çıktı yüzde 0,3’ye karşı yüzde 1’le daha hızlı toparlandı.
İtalya Sanayi Üretim Aralık 2020
Kaynak: Istat

İş gününe göre ayarlanmış yıllık bazda üretim, yüzde 4,2’lik düşüşün ardından yüzde 2 düştü. Rakam yüzde 1,4’lük piyasa görüş birliğine kıyasla geldi. Bu yirmi ikinci ardışık düşüş ayı oldu.

2020’nin dördüncü çeyreğine bakıldığında, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 gerileyerek üçüncü çeyrekteki yüzde 5,1’lik düşüşten hafifçe toparlandı. 2020’nin tamamı için sanayi üretimi 2009’dan bu yana en yüksek değerle yüzde 11,4’lük düşüş gösterdi.

ISTAT ayrıca ekonomi üzerine aylık raporunda küresel ekonomik perspektiflerin yüksek belirsizlikle karakterize edilmesine rağmen aşı kampanyaları nedeniyle de kademeli olarak iyileştiğini söyledi.
İtalya 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Istat

Rapora göre İtalya gayri safi yurtiçi hasılası 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 6,6 azaldı.

İşgücü piyasasında, Aralık 2020’de istihdam edilen kişi sayısı düşüşe dönerken, hem pasif hem de işsizler için bir artış kaydedildi. Ocak ayında, enerji deflasyonist eğiliminin hafifletilmesi ve hizmet enflasyonundaki ılımlı toparlanma, tüketici fiyatı dinamiğini pozitif bölgeye tersine çevirdi.

Güvenle ilgili son veriler istikrar gösterdi. Ocak ayında tüketici güveninin kötüleşmesine iş ortamında ılımlı bir iyileşme eşlik etti. 2020’nin tamamı için ekonomi II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyede yüzde 8,8 küçüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu