Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Sanayi ve İnşaat Üretici Fiyatları Kasım’da Yıllık %2,3 Düştü

İtalya'nın Kasım ayına ait sanayi ve inşaat üretici fiyatları verisi yıllık bazda %2,3 aylık bazda %0,2 gerileme kaydetti.
İtalya Sanayi ve İnşaat Üretici Fiyatları Kasım’da Yıllık %2,3 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya’da son açıklanan verilerden bazıları iyimserliğe işaret etti. Bunlardan birisi Ekim ayına ait sanayi üretim verisi olurken, aylık bazda %1,3 arttığı görülmüştü. Üretimdeki küçük toparlanmanın Kasım kısıtlamaları ile engellenebileceği ve dördüncü çeyrek GSYİH’ine olumsuz katkı sağlayabileceği söylenmişti.

Bugün açıklanan sanayi ve inşaat üretici fiyatları ise Kasım’da aylık %0,2 ve yıllık bazda %2,3 gerileme kaydetti.
Sanayi Üretici Fiyatları - Kasım 2020
Kaynak: ISTAT

Sanayi ve inşaat üretici fiyatları verisi, Ekim ayında %2,4 gerilemişti. İç piyasada sanayi üretici fiyatları %0,2’lik kademeli bir düşüş ve %2,8’lik bir düşüş trendi kaydetti. Enerji sektörü net fiyatları aylık bazda %0,1 artarken, yıllık %0,3 yükseldi.

ISTAT tarafından yayımlanan verilere göre; dış piyasada fiyatları %0,1 azaldı. Euro bölgesi için %0,1 artarken, Euro dışı bölgeler için %0,2 azaldı. Dış pazar fiyatları, iç pazara göre daha az önemli bir düşüş eğilimi kaydetti. İç pazarda Euro bölgesi için %1,1 artış, Euro dışı alan için %1,6 düşüş gözlendi.

Art arda 5 aylık farklı büyüklükteki artışların ardından Kasım’da sanayinin üretim fiyatları özellikle Euro dışı bölgedeki sermaya malları ve iç piyasadaki enerji fiyatlarının düşmesiyle hafif bir ekonomik düşüş kaydetti. Düşüşü dengeleyen noktalar ise iç piyasada tüketim malları, Euro bölgesinde dış piyasada sermaye malları ve ara malı fiyatlarının artışı oldu.

2020 Eylül – Kasım çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre sanayi üretici fiyatları, iç piyasada %1,3 oranındaki fiyat artışı ve dış piyasadaki %0,2 oranındaki düşüş nedeniyle %0,9 artış gösterdi.
İnşaat Üretici Fiyatları - Kasım 2020
Kaynak: ISTAT

Kasım ayında imalat faaliyetleri arasında en yüksek trend artışı; Euro dışı alanda %2,3 artışla diğer imalat sanayileri, makine ve teçhizatın tamiri ve kurulumu kategorisinde gözlendi. Ulaşım araçları ise %1,4 iç pazar ve %1,7 Euro dışı alan fiyat artışlarıyla ikinci sırada yer aldı.

Üç referans piyasada da en büyük düşüş, kok ve rafine edilmiş petrol ürünlerinde kaydedildi. Bu düşüş, iç pazarda %19,6 olurken, Euro bölgesinde %5,6 oldu. Euro dışı alandaki düşüş ise %23,7 olarak açıklandı. Kimyasallardaki düşüş, iç pazarda %1,3, Euro bölgesinde %4,8 ve Euro dışı alanda %5,2 düzeyinde gerçekleşti.

Kasım 2020’de konut ve konut dışı binalar için inşaat üretici fiyatları aylık bazda %0,2 azalırken, yıllık bazda %0,2 arttı. Karayolu ve demiryolları fiyatları ise ekonomik anlamda %0,1 azalırken, trend bazında %0,7 büyüme kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu