Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Gereksiz Politik Krizi Roma için Pozitif Sonuçlanabilir

İtalya'nın mevcut politik krizinin, ülke için pozitif sonuçlanabileceği söylendi. İşte nedeni ve haberin detayları;
İtalya’nın Gereksiz Politik Krizi Roma için Pozitif Sonuçlanabilir
Yorum

İtalya Merkez Bankası’nın eski görevlilerinden Francesco Papadia, İtalya’da devam eden siyasi krizin olumlu bir yönünün olduğunu söyleyerek gelecek hükümetin mevcut Beş Yıldız Hareketi-Lega koalisyonundan kötü olamayacağını bildirdi.

Düşünce kuruluşu Bruegel’in üyesi ve İtalya Merkez Bankası’nın eski yetkilisi Francesco Papadia, Beş Yıldız Hareketi-Lega ortaklığınn hem mali politika hem de yapısal politikalar açısından ekonomik politika için olabilecek en kötü koalisyon olarak tanımladı. Dolayısıyla bunun terine geçebilecek her şeyin daha iyi olacağını tahmin etti.

Roma’nın iki partili koalisyonu, Başbakan Giuseppe Conte’nin sağ kanat Lega partisinin baskısını takiben istifa etmesi üzerine sona ermişti.

İtalya Koalisyon Sona Erdiİtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da istifanın ardından taze seçime duyulan ihtiyacı önleyecek bir çalışma çoğunluğu olup olmadığını görmek için önümüzdeki günlerde parlamentoda çeşitli taraflarla istişarede bulunacaktı. Analistler devam etmekte olan siyasi kaosu “gereksiz” bir açıklık olarak adlandırırken Papadia, bunun ülke için iyi olabileceğini savundu.

Sonuçta Lega ve kuruluş karşıtı Beş Yıldız Hareketi’nden oluşan Roma koalisyonu, bazı konularda anlaşamasa da AB’nin mali kurallarına karşı çıkma konusunda hemfikir olmuştu.

İtalya Koalisyon AB  Mali Kural Karşı Gelmekte Hemfikir İtalya’nın devasa borçları nedeniyle sorun yaşadığı Brüksel’le olan ayrılık, farklı durumlarda piyasadaki gerginlikleri tetiklemişti. Diğer taraftan Lega partisi vergi indirimlerini destekleyip yasa dışı göçü durdurmayı hedeflerken Beş Yıldız Hareketi, vatandaşlara fayda sağlayacak girişimleri desteklemişti. Başbakan Conte’nin istifa kararı üzerine konuşan Papadia, Beş Yıldız Hareketi-Demokratik Parti koalisyonu ve Lega liderliğindeki bir hükümet olmak üzere iki senaryodan bahsetti.

İtalya’daki siyasi krizin olası sonuçlarından Beş Yıldız Hareketi-Demokratik Parti, hem sendikaları hem de bankacılık endüstrisini eleştiriyordu.

İtalya Olası Senaryolar Papadia, olası senaryolara gönderme yaparak bunların sona eren hükümetten daha iyi olduğunu ancak daha iyinin, iyi anlamına gelmediğini belirtti. Bazı analistlerse Beş Yıldız Hareketi-Demokratik Parti arasındaki bir koalisyonun bütün siyasi döngü boyunca sürmeyeceğine inandıklarını bildirdi.

Örneğin UBS’nin baş yatırım yetkilisi Matteo Ramenghi; “Beş Yıldız Hareketi-Demokratik Parti koalisyonu daha fazla mali disiplin tanıtacak ama ömrü muhtemelen kısa olacak” dedi. Bazı analistlerse Lega liderliğindeki bir hükümetin izleyeceği ekonomik politikalar hakkında sorular soruyorlardı.

Fon yöneticisi Ralph Jainz, Salvini’nin kolay kazançlara gitmek istediğini söyleyerek şöyle görüş bildirdi: “Salvini sahip olduğu ekonomik yaklaşımıyla size kısa bir ivme ve büyümenin yeniden hızlanmasını verebilir ancak alınması gereken zor tedbirler var ki Salvini bile şimdiye dek bunları ele almıyor gibi görünüyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu