Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Perakende Satışlar Eylül’de Düşüşe Geçti

İtalya’nın istatistik kurumu, perakende satışların Eylül’de yüzde 0,8 azaldığını açıkladı. Aynı şekilde satış hacmi de aylık bazda yüzde 0,4 düştü.
İtalya’da Perakende Satışlar Eylül’de Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da perakende satışlar Ağustos ayındaki yüzde 8,2 artıştan sonra Eylül’de bir ay önceye göre yüzde 0,8 azaldı.

Aynı şekilde satış hacmi de aylık bazda yüzde 0,4 düştü. 2020’nin üçüncü çeyrek satış değeri bir önceki çeyreğe göre yüzde 13,9 artarken aynı dönemde satış hacmi yüzde 13,7 arttı. Rakam, satışlar kilitlenme sırasında bildirilen rekor düşük seviyelerden toparlanırken üç aylık en yüksek büyüme oldu.

Eylül 2019 ile karşılaştırıldığında, satışların değeri yüzde 1,3; hacim ise yüzde 1,5 arttı. Eylül 2020’de, büyük ölçekli dağıtım yıllık bazda yüzde 1,4 artarken bu kilitlenmeden sonraki ardışık ikinci artış oldu. Küçük ölçekli dağılım ise yüzde 0,3’le daralmaya devam etti.

Mağaza dışı perakende satışlar yüzde 7,0 düşerken online satışlar yıllık bazda yüzde 24,9 artarak yükselişini sürdürdü.
İtalya Perakende Satışları Eylül
Kaynak: Trading Economics

Gıda dışı ürünlerin satışlarının değerine bakıldığında, farklı kategorilerde karışık bir tablo olduğu görüldü. En büyük artış, Ağustos ayında olduğu gibi bilgisayarlar ve telekomünikasyon ekipmanı (yüzde 10,6) ve araçlar (yüzde 7,2) için rapor edildi.

En büyük düşüşler ise ayakkabı, deri eşya ve seyahat eşyalarında (yüzde eksi 8,7), spor malzemeleri, oyun ve oyuncaklarda (yüzde eksi 7,2) ve kırtasiye, kitap, gazete ve dergilerde (yüzde eksi 7,1) görüldü.

Euro Bölgesi’nin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalya ekonomisi, Nisan-Haziran döneminde keskin bir daralmanın ardından üçüncü çeyrekte yüzde 16,1’lik tarihi bir büyüme kaydetti. Bu arada Avrupa Komisyonu, son ekonomik tahmin raporunda en sert daralma tahminini İtalya için değil İspanya için yaptı.

İtalya gayri safi yurt içi hasılasının 2020’de yüzde 9,9 daralacağını öngören Komisyon, 2021 ve 2022’de sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzde 2,8 toparlanma öngördü. Ülkede enflasyonun 2020’de yüzde eksi 0,1 olacağı tahmin edilirken işsizliğin 2021’de yüzde 11,6’ya 2022’de ise yüzde 11,1’e ineceği yükseleceği öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu