Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Perakende Satışlar Ekim’de Sadece %0,1 Arttı

İtalya’da perakende satışlar 2021’in onuncu ayında pozitif bölgede kalsa da ivme kaybetti.
İtalya’da Perakende Satışlar Ekim’de Sadece %0,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) Ekim 2021 dönemine ilişkin perakende satış verilerini yayımladı. Perakende satışlar Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.

İtalya’da perakende satışlar, 2021 yılının Eylül ayında bir aya göre yüzde 0,8 artışla önceki aydan değişmemişti. Yıllık bazda ise perakende satışlar önceki yıla göre yüzde 5,3 artmıştı.

İtalya’da perakende satışlar, 2021 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,7 arttı.
İtalya’da Perakende Satışlar Artış
KAYNAK: ISTAT

ISTAT’ın raporuna göre Ekim 2021’de hem değer seviyeleri hem de satış hacmi, pandemi öncesi Şubat 2020’den daha yüksekti. Ekim 2021’e kadar olan üç ayda, satışların değeri önceki üç aylık döneme göre yüzde 1,4 arttı, aynı şekilde hacim de yüzde 1,0 arttı.

Ekim 2021’de, perakende ticaretin hem değeri hem de hacmi, yıllık bazda art arda 8 ay boyunca büyümeye devam etti. Ekim 2020’ye göre değer satışları yüzde 3,7 ve hacim satışları yüzde 2,8 arttı.

Ekim 2021’de, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla, büyük ölçekli dağıtım yüzde 2,7, küçük ölçekli dağıtım yüzde 5,8 ve mağaza dışı perakende satışlar yüzde 2,2 arttı. Online satışlar yıllık bazda yüzde 3,7 düşerken bu serinin başlamasından bu yana kaydedilen ilk negatif yıllık büyüme oldu.

Ancak Ekim 2021’deki online satış seviyeleri, pandemi öncesi Şubat 2020’de görülenlerden hala önemli ölçüde yüksekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu