Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Perakende Satışlar Ekim’de Artarken İnşaat PMI 49,8 Oldu

İtalya'nın perakende satışları Ekim'de hem aylık hem de yıldız bazda artarken inşaat sektörü PMI 50 eşiğinin altında kaldı. Detaylar aşağıda;
İtalya’da Perakende Satışlar Ekim’de Artarken İnşaat PMI 49,8 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğindeki büyümesi yüzde 15,9’a revize edilen İtalya için inşaat sektörü PMI ve perakende satış verileri açıklandı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre İtalya’da perakende satışlar 2020 yılının Ekim ayında yüzde 0,8’lik düşüşün görüldüğü bir önceki aya göre yüzde 0,60 artarken hacim yüzde 0,2 büyüdü.

Ekim 2020’ye kadarki üç ayda satış değeri yüzde 7,6 artarken aynı dönemde satış hacmi yüzde 9,0 büyüdü. Yıllık bazda ise perakende satışlar yüzde 2,9, hacim ise yüzde 2,5 arttı.

Ekim 2020’de büyük ölçekli dağıtım yıllık %5,2 artarken küçük ölçekli dağılım ise %2,1 küçülerek azalmaya devam etti. Mağaza dışı perakende satışlar %9,2 düşüşle bu yıl art arda dokuzuncu düşüşünü kaydetti. Online satışlar Ekim 2020’de rekor seviyelere ulaştı ve satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre %54,6 arttı.

Gıda dışı ürünlerin satış değerlerinde karmaşık bir tablo varken en güçlü büyüme bilgisayarlar ve telekomünikasyon ekipmanı (%29) için rapor edildi.
İtalya’da Perakende Satışlar Ekim’de Arttı
Kaynak: Istat

Elektrikli ev aletleri ve ses-video ekipmanında da yüzde 18,6 artış oldu. En büyük düşüşler ise ayakkabı, deri eşya ve seyahat eşyalarında (%-9,2) ve kırtasiye, kitap, gazete ve dergilerde (%-7,6) görüldü. ISTAT dün yayımladığı görünüm raporunda da yaz boyunca üretim ve ticarette güçlü bir toparlanmanın ardından, birçok ülkede son zamanlarda artan yeni kısıtlamaların uluslararası iyileşme toparlanması üzerinde engel yarattığını belirtti.

Ve 2020’de İtalya GSYİH’sinin reel olarak %8,9 düşmesini ve ardından 2021’de %4 büyümesini beklediğini söyledi. Aynı zamanda işsizlik oranının cari yılda %9,4 ve 2021’de %11 olacağını öngördü.

IHS Markit’ın son PMI verileri de İtalyan inşaat faaliyetlerinde gözle görülür şekilde daha yavaş bir düşüşe işaret etti.
İtalya İnşaat PMI Kasım
KAYNAK: IHS Markit

Her biri daha hafif bir düşüş oranı kaydetmiş olmasına rağmen gerileme, izlenen üç segment genelinde geniş tabanlı kaldı; inşaat mühendisliği segmentindeki üretim çok az değişti. Büyüme oranı Ekim ayına göre biraz hızlansa da genel olarak hala sadece ılımlıydı.

Anketin ana rakamı olan IHS Markit İtalya İnşaat Toplam Faaliyet Endeksi Ekim’deki 48,1’den Kasım’da 49,8’e yükseldi ve genel faaliyette sadece küçük bir düşüşe işaret etti. IHS Markit’te ekonomist olan Lewis Cooper, ankete ilişkin yorumunda şu ifadeleri kullandı:

“Kasım ayı verileri, COVID-19 salgını ve ilgili kilitlenme önlemlerinin endüstri üzerinde baskı yaratmaya devam ederken İtalyan inşaat sektöründeki faaliyetin daha da azaldığını vurguladı…

…Geleceğe bakıldığında İtalyan inşaatçılar, hükümetin teşvikleri ve iyimserliğe yol açan bir aşı ile ilgili umut verici haberlerle 12 ay içinde daha yüksek çıktı elde edecekleri konusunda inançlı oldular. Ancak, bu arada kilitleme önlemlerinin sıkılaşmasıyla, kısıtlamaların etkisi ve pandeminin daha geniş ekonomik etkisine ilişkin endişeler arasında duyarlılık seviyesi altı ayın en düşük seviyesine geriledi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu