Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Maliye Bakanı: Roma’nın En Büyük Sorunu Yatırımcı Güveni

İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria, İtalya’nın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun yatırımcı güveni olduğunu söyledi. İşte detaylar;
İtalya Maliye Bakanı: Roma’nın En Büyük Sorunu Yatırımcı Güveni
Yorum

İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria, Pazartesi günü verdiği demeçte İtalya’nın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun yatırımcı güveni olduğunu söyledi. Sonuçta, Euro bölgesinin üçüncü en büyük ekonomisi yatırımcıları ülkenin sürdürülebilir mali bir yol üzerinde olduğuna ikna etmek için büyük çaba sarf ediyordu.

Düzen karşıtı hükümetin geçen yılın Haziran ayında yürürlüğe girmesinden bu yana İtalya’nın borçlarını geri ödemesi konusundaki endişeler artmıştı. Bunun nedeniyse , koalisyon hükümetinin kamu harcamalarını artırması ve Roma’nın halihazırda Avrupa’nın en yüksek ikinci borcu ile uğraşıyor olmasıydı ki ülkenin borcunun GSYH’ye oranı yüzde 130 civarındaydı.

Söz konusu endişeler İtalya hükümet borcundaki yükselen getirilere de yansımıştı çünkü verim ne kadar yüksekse, yatırım da o kadar riskli algılanıyordu.

İtalya Hükümet Borcu Getirileri Rekor Seviyelere Ulaştı Örneğin, geçen Mayıs’ta 10 yıllık İtalyan bonosunda getiri birkaç gün içinde yüzde 2’nin altından yüzde 3 seviyelerine yükselmişti. Bu gelişme iki düzen karşıtı partinin iktidara gelme ihtimali arkasında yaşanmıştı ve aynı getiri yüzde 2.7 civarında işlem görüyordu ki bu hala euro bölgesindeki en yüksek seviyelerden biriydi. İşte bu yaşananlara işaret eden İtalya Maliye Bakanı; “Yatırımcı güveninin İtalya’nın en büyük sorunu olduğunu düşünüyorum. Ancak güven yeniden iyileştirilebilir.” dedi.

Hiçbir koalisyon partisinin üyesi olmayan ve teknokrat olan Tria; “İtalya’nın sanayi sistemi ve ekonomimiz için pek çok uluslararası takdir görüyorum” ifadelerini de kullandı.

İtalya Maliye Bakanı Sanayi Sistemi ve Ekonomi için Uluslararası Takdir Görüyor Kısa vadede kendi iç morallerini yükseltmeleri gerektiğini dile getiren Tria, bununla birlikte temellerinin çok güçlü olduğunu düşündüğünü vurguladı. İlgili haberde, Ifo Institute for Economic Research’den gelen verilerden de bahsedildi.

Nitekim veriler, geçen ay 19 üye bölgedeki yatırımcı duyarlılığının 4 yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine düştüğünü göstermişti. Analiz edilen sekiz euro bölgesi ülkesi arasında İtalya en zayıf ekonomik ortam seviyesini kaydetmişti. Rakamlar, özellikle de Roma’nın 2018’in son çeyreğinde resesyona girmesinin ardından İtalya için zorlu bir ilerlemeye işaret ediyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu