Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya İmalat PMI, Kasım’da Daha Yavaş İyileşmeye İşaret Etti

İtalya'da koronavirüsün ikinci dalgası şiddetli bir şekilde yaşanırken, imalat PMI verisi Kasım'da daha yavaş iyileşmeye işaret etti.
İtalya İmalat PMI, Kasım’da Daha Yavaş İyileşmeye İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya koronavirüsün Avrupa’daki ilk merkezi olduktan sonra bir süre iyileşme göstermişti. Ancak şu anda şiddetli bir şekilde ikinci dalga salgınla boğuşmaya başladı. Ülke ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde %16,1 büyürken, %10,6 oranındaki tahminleri geride bırakmıştı.

Bugün açıklanan imalat PMI verileri, Ekim ayında 53,8 seviyesindeyken Kasım’da 51,5 seviyesinde gerçekleşti.
İtalya İmalat PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

İtalyan imalat sektörünün sağlığında art arda beşinci bir iyileşmenin sinyalini verdi. Ancak Ekim ayına göre daha yavaş biri iyileşmeye işaret etti. Ancak daha sıkı koronavirüs hastalığı ile ilgili önlemlerle bağlantılı olarak sipariş defteri hacimlerindeki yenilenen düşüşün ortasında çıktı büyümesi yavaşladığından iyileşme ivme kaydetti.

Manşet PMI verisindeki aşağı doğru hareketten fabrika üretiminin daha yumuşak bir şekilde genişlemesi ve sipariş defteri hacimlerindeki yenilenen düşüş sorumluydu. Çıktı artış hızı, Haziran ayından bu yana en yavaş ve genel olarak sınırlı bir düşüşe işaret etti.

Artan üretim gereksinimleri, öncelikle birikmiş işlerle uğraşmaktan kaynaklandı. Ancak yeni siparişler, daha sıkı kilitleme önlemleri nedeniyle zayıf müşteri talebi raporları nedeniyle beş ay sonra ilk kez düştü. Benzer şekilde yabancı sipariş defterleri, Ağustos’tan bu yana ilk kez düşüş gösterdi. Ankete katılanlar, daha sert kilitleme önlemlerinin önemli ihracat pazarlarında talebi bastırdığını belirtti.

Zayıf satışlar, azalma oranının genel olarak marjinal olmasıyla birlikte firmaların Kasım’da dört ay içinde ilk kez satın alma faaliyetlerini geri çekmesine neden oldu.
İtalya Çıktı Endeksi - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Girdiler için ortalama teslim süreleri, Mayıs ayından bu yana en büyük ölçüde ve genel olarak belirgin şekilde uzadığından, tedarik zinciri kesintileri yoğunlaştı. Katılımcılar, Covid-19 nedeniyle kıtlıklar, yatılı kapanmalar, nakliye gecikmeleri ve daha geniş lojistik sorunları kaydetti.

Panelistlere göre; fiyat cephesinde, maliyet enflasyonunun ana nedeni hammadde kıtlığıydı. Girdi fiyatları ise iki yıldan fazla bir süredir en hızlı şekilde yükseldi. Ücret enflasyonunun Mart 2019’dan bu yana en hızlı çıkışı yapması nedeniyle oluşan yüksek maliyetler kısmen müşterilere aktarıldı.

Kasım verileri, üretim öncesi stoklarda art arda beşinci bir aylık azalmaya işaret etti. Ancak düşüş hızı, Ağustos ayından bu yana en yavaş ve marjinal şekilde gerçekleşti. Mümkün olan yerlerde envanterlerle siparişlerin yerine getirildiğine dair raporlar nedeniyle imal edilen mal varlığı da azalmış oldu.

Anket, panelistlerin daha fazla üretim gereksinimlerine ve daha yüksek talep beklentilerine atfedilen yeni bir iş yaratma turuna da işaret etti. Ayrıca artış hızı yükselirken, birikmiş işler hızlı geriledi. Katılımcılara göre zayıf satışlar, firmaların kaynaklarını tamamlanmamış siparişlere yönlendirmesine izin verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu