Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Hizmet Sektörü Ocak’ta Düşüşü Sürdürürken Beklentileri Yendi

İtalyan hizmet sektörünün 2021 başında gerilemede kalmaya devam etse de daralma oranı ılımlı gerçekleşti. Beklentilerden daha iyi gelen verinin detayları aşağıda;
İtalyan Hizmet Sektörü Ocak’ta Düşüşü Sürdürürken Beklentileri Yendi
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’de yüzde 8,8 küçülen ekonomisiyle emsallerinden daha kötü performans gösteren İtalya, hizmet sektörüne ilişkin PMI okumasıyla hafif iyimserlik yarattı. IHS Markit tarafından yapılan açıklamaya göre İtalya Hizmet PMI, bir önceki ayki 39,7‘den 2021 Ocak’ta 44,7’ye yükseldi.

Rakam 39,5 yönündeki beklentileri kolaylıkla aştı. Bununla birlikte İtalyan hizmet sektöründeki gerileme, daha yavaş da olsa 2021’de devam etti. Gerileme oranları sırasıyla üç ve dört aydır en yavaş seviyeye gerilerken iş aktivitesi ve yeni siparişler düşmeye devam etti.

Gelecek yıldaki faaliyetlere ilişkin duyarlılık, panelistler tarafından daha gevşek kısıtlamalar ve sağlam bir ekonomik iyileşme umutlarına atfedilen güvenle yükseldi.
İtalyan Hizmet İş Aktivite Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Rapordaki gösterge rakam olan İş Aktivite Endeksi, Ocak’ta 44,7 olarak 50 altındaki ardışık altıncı aya işaret etti. Bununla birlikte, Aralık’taki 39,7’den yükselen son endeks okuması, çok daha yumuşak bir daralma oranına işaret etti. Çıktıdaki kalıcı gerileme, zayıf müşteri talebi ve devam eden koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) ile ilgili önlemler arasında yine düşen yeni iş akışlarıyla bağlantılıydı.

Yeni siparişlerdeki son düşüş, geçen Eylül ayından bu yana en yavaş olanıydı. Yurtdışındaki talep koşulları 2021’in başında zayıf kaldı çünkü yeni ihracat işleri on dokuzuncu ayda daraldı. Diğer tarafta birikmiş işlerin azalması oranının ayda biraz hızlanmasıyla birlikte bekleyen işler seviyesi tekrar düştü.

Panelistler, zayıf satışlar nedeniyle kaynakları yerine getirilmemiş siparişlere yönlendirebildiklerini bildirdi.
İtalyan Kompozit Çıktı Ocak 2021
KAYNAK: Trading Economics

Takiben İtalyan servis sağlayıcılar personel düzeylerini Ocak ayında yeniden düşürdü. İşten çıkarma oranı Aralık ayına göre çok az değişti ve keskin kaldı. Bununla birlikte, daha düşük istihdam çoğunlukla ayrılanların değiştirilmemesine ve hükümet izin planının kullanılmasına bağlandı. Aynı zamanda, firmalar Ocak ayında başka bir maliyet enflasyonu kaydetti.

Artan maliyetlere rağmen, servis sağlayıcılar satışları canlandırmak amacıyla Ocak ayında müşterilerine indirim sağlamaya devam etti. Hizmet firmaları tarafından alınan ortalama ücretler, Aralık ayına göre biraz daha hızlı bir şekilde düştü.

Sektördeki şartlar yıl başında zorlu kalsa da şirketler, 2018 Ocak ayından bu yana önümüzdeki 12 ayda faaliyet açısından en güçlü güven seviyesini kaydetti. İtalyan Kompozit Çıktı Endeksi ise 2021 başında İtalyan özel sektör üretiminin daha yumuşak bir düşüşe işaret ederek Aralık’taki 43’den Ocak ayında 47,2’ye yükseldi.

PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper; İtalyan hizmet sektörünün 2021 başında gerilemede kalmaya devam ettiğini söyledi. Son verilerin çok daha güçlü bir işletme güven düzeyini vurguladığını aktaran Cooper; “hizmet sağlayıcılar hala çok zorlu bir dönemin ortasındalar ve kısıtlamalar yürürlükte kaldığı sürece talebin tam olarak yeniden canlanması olası görünmüyor. Veriler doğru yönde hareket etse de hala herhangi bir kurtarma yolundan uzaktayız” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu