Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Hizmet Sektörü 2021’i 53 Seviyesinden Tamamladı

IHS Markit verilerine göre İtalya'nın hizmet sektörü 2021 yılını 53 seviyesinden genişleme bölgesinde sonlandırdı.
İtalya Hizmet Sektörü 2021’i 53 Seviyesinden Tamamladı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından İtalya’nın hizmet sektörünün durumu hakkında bilgi veren Satın Alma Yöneticileri (PMI) anketi yayımlandı. Ankete göre; İtalya’nın hizmet PMI verisi Aralık 2021’de 53 seviyesinde gerçekleşti.

Kasım 2021 verilerine göre İtalya hizmet PMI 55,9 seviyesine yükselerek beklentilerin üzerinde gelmişti. Veri, hizmet üretiminde art arda yedinci ve Ağustos ayından bu yana görülen en keskin artışı kaydetmişti.

İtalya’nın hizmet sektörü Aralık ayında büyümeye devam ederken, toplam yeni işlerde daha yavaş bir toparlanma ve dış talepte yeni bir daralma nedeniyle genişleme oranı ılımlı bir hıza geriledi. İstihdam yaratma oranı ise Mayıs ayından bu yana en yavaş hızda gerçekleşti. Enflasyonist baskılar da tarihin en şiddetli oranları arasında kaldı.

İtalya’da hizmet çıktısında art arda sekizinci aylık yükselişe işaret ederken, büyüme ivmesinde gözle görülür bir soğuma gerçekleşti.
İtalya Hizmet PMI İş Aktivitesi Endeksi - Aralık 2021
Kaynak: IHS Markit

Aralık ayındaki genel genişlemenin, İtalyan hizmet firmalarındaki yeni işlerde daha fazla artıştan kaynaklandığı açıklandı. Yeni ihracat işindeki yenilenen düşüşün etkisiyle genişleme oranı ay içinde hafifleme gösterdi. Yeni siparişlerdeki son artışın, İtalyan hizmet firmalarındaki olağanüstü iş seviyesinde daha fazla artışa neden olması için yeterli olduğu belirtildi.

Anket katılımcılarına göre tedarik kısıtlamalarıyla birlikte güçlü satışlar, olağanüstü işlerdeki artışı tetikledi. Ayrıca birikmiş iş birikim oranının Kasım ayına göre çok az değiştiği ve yaklaşık 16 yılın ikinci en hızlı artışı olduğu belirtildi.

Mevsimsellikten arındırılmış İtalya Bileşik Üretim Endeksi ise Aralık ayında 54,7 seviyesinde kaydedildi. Kasım ayındaki 57,6 seviyesinden gerileyen rakam, genel genişleme hızının keskin kalmasına rağmen büyüme ivmesinin kaybına işaret etti.

İtalya Bileşik Üretim Endeksi, İtalyan özel sektör üretiminde üst üste 11. aylık yükselişin sinyalini verdi. Üretim artışına, Kasım ayına göre yavaş da olsa belirgin bir yükseliş kaydeden imalatın öncülük ettiği gözlendi. Hizmet faaliyeti sağlam yükseliş gösterirken, mevcut sekiz aylık genişleme dizisinin en zayıf oranlarından biri olduğu görüldü.

Geleceğe bakıldığında ise İtalyan şirketlerin 2022 yılındaki faaliyetlerine ilişkin iyimserliğini koruduğu gözlendi. Ancak duyarlılığın geçen Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine gerilediği anlaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu