Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Hizmet Ekonomisi Nisan’da Daralma Bölgesinde Kaldı

İtalyan hizmet sektörü Nisan ayında kilitlemelerin süren etkisiyle daralma bölgesinden çıkamadı.
İtalyan Hizmet Ekonomisi Nisan’da Daralma Bölgesinde Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayında İtalya Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) 47,3’e geriledi. Beklenti 49,8 yönündeydi. Mart’ta ise 48,6 olmuştu.

Kompozit PMI ise 51,2 olarak büyüme bölgesinde kaldı. Mart’ta 51,9 olmuştu.

Nisan ayı hizmet sektörü çıktısında dokuzuncu aylık daralmanın göstergesi oldu.
İtalya Nisan PMI
KAYNAK: IHS Markit

İş aktivitesi, yeni siparişler ve ihracatlar ikinci çeyreğin ilk ayında ve daha düşük satış hacimleri istihdamda daha fazla azalmaya katkıda bulundu.

Tamamlanmamış işlerse art arda 13 aylık düşüşün ardından istikrar kazandı. Yine de müşteri talebinin artması beklentileri ile birlikte firmalar önümüzdeki yıl için iyimser bir görünüm sergilediler. Fiyat cephesinde, girdi fiyat enflasyonu azalırken, firmaların satışları teşvik etme çabalarının ortasında satış ücretleri düştü.

IHS Markit Ekonomisti Shreeya Patel PMI verilerine ilişkin gösterge aktivite endeksinin üç ayın en düşüğüne gerilemesiyle İtalyan hizmet sektörünün daralma bölgesinde kaldığını söyledi.

Virüsle ilgili kısıtlamalar sürdükçe talep koşullarının yumuşak kaldığını ekledi. Bununla birlikte üretim çıktısındaki daha hızlı artışın hizmet faaliyetlerindeki düşüşe ağır basmasını olumlu olarak yorumladı. Firmaların, COVID-19 önlemlerinin kademeli olarak gevşemesini memnuniyetle karşıladıklarını da bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu