Yatırım yapmaya başla!

İtalyan Hizmet Ekonomisi Nisan’da Daralma Bölgesinde Kaldı

İtalyan hizmet sektörü Nisan ayında kilitlemelerin süren etkisiyle daralma bölgesinden çıkamadı.
İtalyan Hizmet Ekonomisi Nisan’da Daralma Bölgesinde Kaldı

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayında İtalya Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) 47,3’e geriledi. Beklenti 49,8 yönündeydi. Mart’ta ise 48,6 olmuştu.

Kompozit PMI ise 51,2 olarak büyüme bölgesinde kaldı. Mart’ta 51,9 olmuştu.

Nisan ayı hizmet sektörü çıktısında dokuzuncu aylık daralmanın göstergesi oldu.
İtalya Nisan PMI
KAYNAK: IHS Markit

İş aktivitesi, yeni siparişler ve ihracatlar ikinci çeyreğin ilk ayında ve daha düşük satış hacimleri istihdamda daha fazla azalmaya katkıda bulundu.

Tamamlanmamış işlerse art arda 13 aylık düşüşün ardından istikrar kazandı. Yine de müşteri talebinin artması beklentileri ile birlikte firmalar önümüzdeki yıl için iyimser bir görünüm sergilediler. Fiyat cephesinde, girdi fiyat enflasyonu azalırken, firmaların satışları teşvik etme çabalarının ortasında satış ücretleri düştü.

IHS Markit Ekonomisti Shreeya Patel PMI verilerine ilişkin gösterge aktivite endeksinin üç ayın en düşüğüne gerilemesiyle İtalyan hizmet sektörünün daralma bölgesinde kaldığını söyledi.

Virüsle ilgili kısıtlamalar sürdükçe talep koşullarının yumuşak kaldığını ekledi. Bununla birlikte üretim çıktısındaki daha hızlı artışın hizmet faaliyetlerindeki düşüşe ağır basmasını olumlu olarak yorumladı. Firmaların, COVID-19 önlemlerinin kademeli olarak gevşemesini memnuniyetle karşıladıklarını da bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum