Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İtalya Ekonomisi 2021’in İlk Çeyreğinde Beklentilerden Az Küçüldü

İtalya ekonomisinin 2021'in Ocak Mart dönemi büyümesi, tahminleri hafifçe geride bıraktı.
İtalya Ekonomisi 2021’in İlk Çeyreğinde Beklentilerden Az Küçüldü

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2021’in ilk çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,4 küçüldü.

İlk tahmine göre bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,4 küçülme oldu.

Çeyreklik beklenti yüzde 0,5 küçülmeye, yıllık beklenti yüzde 1,6 küçülmeye işaret ediyordu. Dördüncü çeyrekte İtalya GSYİH’si yıllık bazda yüzde 6,6 küçülürken, çeyreklik bazda yüzde 1,9 küçülmüştü.

Çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla küçülmesi yüzde 1,8’e revize edildi.
İtalya GSYİH 1Ç21
Kaynak: Istat

ISTAT, üç aylık değişimin hem tarım, ormancılık ve balıkçılık hem de sanayide katma değer artışının sonucu olduğunu bildirdi. Buna karşılık hizmetlerde düşüş görüldü. Talep tarafında, yurt içi bileşenin olumlu katkısı, net ihracat bileşeninin olumsuz bir katkısı oldu.

Bu arada diğer Avrupa ülkeleri de ilk çeyrek GSYİH verilerini açıkladı. Fransa ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 büyüdü. İspanya ise çeyreklik bazda yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 4,3 küçülme kaydetti.

Almanya gayri safi yurt içi hasılası çeyreklik bazda yüzde 1,7 daralırken yıllık bazda yüzde 3,3 daralma bildirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum