Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Ekim Ayı Sanayi Üretimi, 4Ç20’de GSYİH Düşüşüne İşaret Etti

Ekim ayında Eylül’e kıyasla yüzde 1,3 artan İtalyan sanayi üretimi ile Kasım ayındaki hafif kilitlemenin, endüstrinin 4Ç20 GSYİH büyümesine pozitif katkı yapmasını engelleyebileceği söylendi.
İtalya’nın Ekim Ayı Sanayi Üretimi, 4Ç20’de GSYİH Düşüşüne İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Istat tarafından Cuma günü açıklanan veriler, İtalya sanayi üretiminin Ekim’de önceki aya göre yüzde 1,3 arttığını gösterdi. Veriler üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Paolo Pizzoli, üretimdeki küçük toparlanma ve Kasım ayındaki yumuşak kilitlemenin yaklaşan olumsuz etkisinin, endüstrinin 4Ç20 GSYİH büyümesine pozitif katkı sağlamasını engelleyebileceğini söyledi.

“Hizmetlerden kaynaklanan neredeyse kaçınılmaz engel, bu nedenle 4Ç20 GSYİH’yi negatif büyüme bölgesine çekecek” diyen ekonomist, volatil bir yazın ardından sanayi üretiminin Ekim’de %1,3’lük mütevazı artış gösterdiğinin üzerini çizdi.

Ağustos ve Eylül’deki değişken sanayi üretimi için yön sinyallerini aşırı yorumlama riski konusunda uyardıklarını ve altta yatan yönü daha iyi anlamak için Ekim verisini beklemeyi önerdiklerini hatırlattı.
İtalya Sanayi Üretimi
Kaynak: Istat

Halihazırda yayımlanan Ekim verisinin stabilize edici bir üretim çerçevesine işaret ettiğini belirtti. Nitekim İtalya sanayi üretimi Ağustos’ta şaşırtıcı derecede güçlü bir genişlemenin ardından Eylül’de aylık bazda %5,7 küçüldükten sonra Ekim’de bir önceki aya göre %1,3 arttı.

Ekim ayı bülteninin 4Ç20 endüstriyel üretimine düz bir istatistiksel geçiş bıraktığını söyleyen Pizzoli; “Kasım ayının İtalya’nın (ve diğer Euro Bölgesi ticaret ortaklarının) yumuşak kilitlemenin başlangıcını işaret etmesi nedeniyle, Kasım’daki sanayi üretiminin yeniden daralmasını bekliyoruz” dedi. Sektörün 4Ç20 GSYİH büyümesine olumlu katkıda bulunması için Aralık ayında beklenmedik güçlü bir toparlanmaya ihtiyaç duyulacağını ekledi.

Durum böyle olsa bile, tüketimle ilgili hizmet sektörlerindeki mevcut kilitlemelerin kutuplaşmasının, hizmetleri neredeyse kaçınılmaz olarak 4Ç20 GSYİH’sine olumsuz katkıya yönlendireceğini savundu.
İtalya İşgücü
Kaynak: Istat.it

Kasım ayı için Istat güven anketlerinden gelen ayrıntıların buna işaret ettiğini belirterek; “Gelecekteki işsizlikle ilgili endişelerin artması ve İtalyan ekonomik durumundaki gelişmelerle ilgili beklentilerin kötüleşmesi nedeniyle güven azaldı ve daha ihtiyati tasarruflar için koşullar yaratıldı” dedi.

Istat’ın yayımladığı 3Ç20 işgücü piyasası verilerine de atıfta bulunan ekonomist; notunu beklentilerini açıkladığı şu ifadelerle tamamladı: “Sonuç olarak, Ekim ayı endüstriyel üretim verileri, mevcut GSYİH tahminimizde herhangi bir yukarı yönlü revizyonu haklı çıkaracak kadar güçlü görünmüyor. İtalya GSYİH’sinin 4Ç20’de çeyreklik bazda %2,5 ve 2020 için bir bütün olarak ortalama %8,9 daralmasını bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu