Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Borcunun 2021’de GSYİH’nin %156’sına Ulaşması Bekleniyor

İtalya’nın açık hedeflerini artıracağı ve 2021’de GSYİH’nin 156’sı civarında borca işaret edeceği söylendi. Detaylar aşağıda;
İtalya Borcunun 2021’de GSYİH’nin %156’sına Ulaşması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İki hükümet kaynağı Cuma günü Reuters‘a verdiği demeçte İtalya’nın bu yıl ve sonraki yıl bütçe açığı hedeflerini artırmaya hazırlandığını ve koronavirüs krizi nedeniyle 2021’de ulusal çıktının yaklaşık %156’sını hedeflediğini söyledi.

Buna göre Hazine’nin 2020 açığı hedefini bir ay önce belirlenen %11,9 hedefinden gayri safi yurtiçi hasıla oranının yaklaşık %12,8’ine yükselteceği bildirildi. 2020 yılındaki borcun önceki tahmin olan %157,6’ya göre GSYİH’nin yüzde 160’ına yakın olması gerektiği de kaydedildi.

İktidar koalisyonunda görüşmeler devam ederken belirlenecek olan yeni tahminlerin, 2021 bütçesinin çerçevesini oluşturacak ve önümüzdeki hafta yayımlanacak Hazine’nin Ekonomik ve Mali Belgesi’nde yer alacağı bilgisi verildi.

İsimleri açıklanmayan kaynaklar DEF’in 2021 yılında önceki tahmin olan% 5,7’ye kıyasla GSYİH’nin %7’sini hedefleyeceğini belirttiler.
İtalya GSYİH 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

İtalya, COVID-19’un zaten kırılgan olan ekonomisine verdiği zararı sınırlamak için bu yıl 100 milyar euro ekstra borçlanmayı onaylamıştı ki şu anda 2. Dünya Savaşından bu yana en kötü resesyonuna saplanmış durumda olduğu biliniyor.

Sonuçta ikinci çeyrekte Euro Bölgesi’nin üçüncü en büyük ekonomisi yüzde 12,8’lik düşüşle resesyona girdi. Bu, 1960’larda karşılaştırılabilir seriler başladığından beri en hızlı daralma olurken AB Komisyonu da son raporunda en sert GSYİH daralmasını İtalya için yapmıştı.

Komisyon, İtalya GSYİH’sinin bu yıl yüzde eksi 11,2 ile AB’deki diğer tüm ülkelerden daha fazla düşmesini beklediğini açıkladı.
Avrupa Komisyonu İtalya Tahmini
Kaynak: European Commission

Kaynaklar ise haftaya yayımlanacak DEF’in bu yıl GSYİH’de yüzde 9’luk bir daralma göreceğini, rakamın Nisan’daki yüzde eksi 8’lik tahminden revize edileceğini dile getirdi. 2021’de ise yüzde 6’lık büyümeye işaret edeceğini belirtti.

Bu tahminin hükümetin Avrupa Birliği’nin Kurtarma Fonu tarafından ekonomik çıktıyı artıracak bir dizi genişletici önlemin finanse edileceği beklentisiyle yapıldığı eklendi. Roma’nın COVID-19’dan en çok etkilenen AB ülkelerine yardım etmek için atanan kurtarma fonundan 2023 yılına kadar ucuz kredi ve hibe olarak yaklaşık 209 milyar avro alacağı hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu