Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2Ç20 GSYİH’si %12,8 Düşen İtalya’da İstihdam Büyümeye Geri Döndü

Euro Bölgesi’nin üçüncü en büyük ekonomisi 2Ç20 GSYİH düşüşü ile resesyona girerken işsizlik ve istihdam verileri dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
2Ç20 GSYİH’si %12,8 Düşen İtalya’da İstihdam Büyümeye Geri Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kaydettiği koronavirüs bilançosuyla bir dönem endişelerin odak noktası olan İtalya, ikinci çeyrekte verileriyle gündeme geldi.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada gayri safi yurt içi hasılanın Nisan-Haziran döneminde önceki çeyreğe göre yüzde 12,8 düştüğü bildirildi.

Euro Bölgesi’nin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalyan ekonomisi koronavirüs krizinin etkisiyle başa çıkmaya çalışırken söz konusu düşüş Temmuz ayı sonunda istatistik dairesi tarafından tahmin edilen yüzde 12,4’ten biraz daha yüksek oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre ise ikinci çeyrekte ulusal çıktı yüzde 17,7 düştü.

Bir önceki çeyreğe göre nihai tüketim harcamaları yüzde 8,7, brüt sabit sermaye oluşumu yüzde 14,9, ithalat ve ihracat sırasıyla yüzde 20,5 ve yüzde 26,4 azaldı.
İtalya 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

2019 yılının ikinci çeyreğine göre nihai tüketim harcamaları yüzde 13,7, brüt sabit sermaye oluşumu yüzde 21,6, ithalat yüzde 26,8 ve ihracat yüzde 33,1 azaldı.

Kısacası ilk çeyrekteki yüzde 5,3 daralması yüzde 5,5’e revize edilen İtalya GSYİH’sinin ikinci çeyrek verisi, yüzde 12,4’lük önceki okumadan aşağı yönlü revize edilmiş oldu. Bu, 1960’larda karşılaştırılabilir seriler başladığından beri en hızlı daralmaydı. ISTAT’dan bugün yapılan bir diğer açıklama ise istihdam ve işsizlik verilerine ilişkin geçici tahmin oldu.

Temmuz 2020’de, dört aylık düşüşlerin ardından istihdam büyümeye geri döndü ve işsizliğin artması devam etti.

Aylık bazda, istihdam artışı (+%0,4, +85 bin) çoğunlukla kadınları (+%0,8, +80 bin) ilgilendirerek istihdam oranını %57,8’e çıkardı. Geçen ay içinde işsizlerde ciddi bir artış olurken (+5,8, +134 bin) bu erkeklerden daha çok kadınları ilgilendirdi.

İşsizlik oranı yüzde 9,7’ye çıkarken bir önceki çeyreğe göre 2020 Mayıs-Temmuz döneminde istihdam her iki cinsiyette de önemli ölçüde (yüzde 1,2, 286 bin) azaldı. Son üç ayda, işsiz sayısında ve 15-64 yaş arası faal olmayan insan sayısında kaydedildi. Temmuz 2019 ile karşılaştırıldığında, istihdam rakam ve oran açısından düşüş gösterdi. Yıllık bazda, istihdam edilenlerin azalmasına işsizlerin düşüşü eşlik etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu