Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Etkileri Piyasalarda Devam Ediyor

İsviçre Etkileri Piyasalarda Devam Ediyor

Tüm Avrupa’da etkili olan İsviçre Merkez Bankası kararı, ülke tahvilleri ralliye çıkarken, İsviçre hisse senetleri sert düşüş kaydetti. ABD endeks vadeli kontratları ise kayıplarını geri aldı. Almanya, Fransa ve İngiltere’nin 10 yıllık tahvillerinin faizleri, en az 2 baz puan düşük seyretti. Avustralya ve Japonya tahvillerinin faizleri ise rekor seviyelere geriledi. S&P 500 endeks vadeli kontratları, 5 günlük düşüş sonrasında % 0,1 oranında geriledi. İsviçre hisse senedi gösterge endeksi olan SMI ise % 4 oranında düşüş kaydetti.

Döviz piyasası üzerinde de etkili olan merkez bankası kararı öncesinde frank, euro karşısında 1,2009 seviyesindeyken, neredeyse % 41 oranında yükseldi ve EUR/CHF paritesi neredeyse 1 oranına geldi. Yani 1 euro, 1 franka eşitlendir denebilir. Frank, Bloomberg tarafından takip edilen 150’den fazla para birimi karşısında % 15 oranında değer kazandı. Norveç kronu %0,9 oranında gerilerken, EUR/USD paritesi son 11 yılın dip seviyelerini gördü ve 1,1580 seviyesine indi. Altın başta olmak üzere birçok emtiada da olumlu etkiler gözlenirken, bakır ve petrol düşüşlerini sürdürdü.

İsviçre Merkez Bankası dün almış olduğu karar ile işlem salonlarında büyük bir çalkantıya neden oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek hafta düzenleyeceği toplantısında daha geniş çaplı bir teşvik programı açıklayabileceği beklentileri güçlendi. ABD’nin en büyük perakende döviz işlemleri aracısı olan FXCM Inc, müşterilerinin franktaki sert yükselişe hazırlıksız yakalanması nedeniyle, bazı sermaye gerekliliklerine uyamayabileceğini açıkladı. Müşterilerinin hesaplarda 225 milyar dolar borçlu hale geldiklerini belirtti. Aynı zamanda Yeni Zelandalı bir işlem aracısı da kayıplardan dolayı işi kapattığını duyurdu ve iflas etti.

Londra’da bulunan Ulusal Avustralya Bankası İngiltere ve Avrupa araştırma müdürü Nick Parsons durum ile ilgili olarak, “daha fazla kayıp görülmezse şaşırırım. İsviçre Merkez Bankası’nın yaptığı 180 derece bir dönüştü. İnsanlar, zarar görmüş ve ihanet edilmiş hissediyor,” dedi. Deutsche Bank AG, UBS Group AG ve Goldman Sachs Group Inc gibi bankalarda bulunan Londra’daki dealerlar, merkez bankasının açıklaması ile dün siparişleri işleme almakta zorluk çektiler.

Avrupa hisse senetleri ise Nestle SA, Novartis AG ve Roche Holding AG gibi şirketlerin kayıplara öncülük etmesiyle son 1 ayın zirvesinden düşüşe geçti. Stoxx Europe 600 Endeksi, % 0,3 oranında düşüş ile 347.27 puan oldu. Hisseler en az % 2,8 oranında geriledi. Hisseler bugün ise toparlanmaya başladı. Stoxx 600 endeksi haftalık kazancını % 2,9 oranında azaltmış oldu.

Yurtiçi piyasalar ise İsviçre Merkez Bankası’nın kararına ek olarak Hindistan’dan gelen faiz indirimi ile hafif satıcılı seyrediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2015 yılı Ocak beklenti anketi ile ABD enflasyon rakamları izleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum