Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre’de Ekonomik Barometre Aralık’ta Yükselirken Beklentiler Düşük Kaldı

İsviçre'nin KOF Ekonomik Barometresi, Aralık ayında beklentileri aşarak 104,3 puana yükseldi. Ancak beklentiler bastırılmış kaldı.
İsviçre’de Ekonomik Barometre Aralık’ta Yükselirken Beklentiler Düşük Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre’nin KOF Ekonomik Barometresi, bir önceki ayın 103,7’ye revize edilen artışından Aralık’ta 104,3’e yükseldi. Bu 100,5’lik piyasa beklentilerini aştı. Hafif artış, imalat sektöründen ve özel tüketimle yönlendirildi.

Barometrenin 2020’nin başlarında geçirdiği keskin düşüşler, yaz boyunca hızlı bir toparlanma ile telafi edildi ki Ağustos ayında uzun vadeli ortalamasının üzerinde bir değere ulaştı ve yılın ikinci yarısında da bu seviyeyi korumayı başardı. Bununla birlikte, İsviçre ekonomisine ilişkin beklentiler, devam eden salgın nedeniyle 2021’in başına doğru bastırılmış durumda kaldı.

KOF Ekonomik Barometresi, Aralık ayında 104,3 puana çıkarak Kasım ayına göre 0,6 puan daha yüksek oldu.
İsviçre'de Ekonomik Barometre Aralık’ta Yükseldi
Kaynak: KOF

İmalat sektörü ve özel tüketimin yanında finans ve sigorta hizmetleri sektörü için göstergeler tarafından ek bir olumlu sinyal gönderildi. Buna karşılık dış talep göstergelerinden olumsuz etkiler geldi.

İmalat sektöründeki olumlu gelişmeler, öncelikle makine ve araç yapımı sektörüne yönelik göstergelerden kaynaklanırken bunu tekstil ve giyim sektörü, elektrik sektörü ile kağıt ve matbaa sektörü için göstergeler izledi. Ahşap, cam, taş ve toprak sektörü için alt göstergelerse düştü.

Kimya, ilaç ve plastik sektörü, metal sanayi ve yiyecek ve içecek sektörü dahil olmak üzere geri kalan sektörler için gösterge dizileri önceki aya göre neredeyse hiç değişmedi.
İsviçre'de Ekonomik Barometre Kasım
Kaynak: KOF

Mal üreten sektörde (imalat ve inşaat) yeni siparişlerin değerlendirilmesi ve ara malı alımına yönelik göstergeler olumlu yönde işaret etti. Buna karşılık mal üretim sektöründeki diğer tüm alt göstergeler bir önceki aya göre neredeyse sabit kaldı. Diğer taraftan önümüzdeki yıl İsviçre ekonomisinin görünümü karışık.

Çoğu yalnızca yılın ikinci yarısında bir yükseliş öngörürken İsviçre’nin çok uluslu ilaç şirketlerine her zamankinden daha fazla bağımlı olacağı düşünülüyor. Çünkü değer olarak İsviçre ihracatının neredeyse yarısını oluşturan bu hızlı büyüyen sektör, koronavirüs testini sorunsuz bir şekilde geçmekle kalmayıp daha da güçlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu