Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre Ekonomisi 1Ç20’de Covid Etkisiyle %2,6 Daraldı

İsviçre, koronavirüsün yarattığı kısıtlamalar ve küresel ekonomideki çöküşün etkisiyle ilk çeyrekte yüzde 2,6'lık gerileme kaydetti. Detaylar aşağıda;
İsviçre Ekonomisi 1Ç20’de Covid Etkisiyle %2,6 Daraldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrek GSYİH verisini açıklayan İsviçre, yüzde 2,6’lık düşüş yaşadı. Düşüşün nedeni, diğer ülkelerdeki gibi İsviçre’de de kısıtlanan faaliyetler ve küresel ekonominin durumu oldu.

The State Secretariat for Economic Affairs (SECO) verilerine göre ekonomi ilk çeyrekte, 2019’un dördüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında yüzde 2,6 oranında geriledi.

Önceki çeyrekte ekonomi 0,3 oranında büyümüştü. Koronavirüs pandemisi ve alınan önlemlerin, Mart ayında ekonomik aktiviteyi ciddi şekilde kısıtladığı belirtildi. Uluslararası ekonomik çöküşün de ihracatı yavaşlattığı eklendi.

Hizmet sektörü, iş kapanışlarından ve kısıtlamalardan özellikle etkilenirken katma değer neredeyse tüm hizmetler için düştü.
İsviçre Ekonomisi 1Ç20’de  %2,6 Daraldı
KAYNAK: SECO

Mart ayının başından bu yana düşen yabancı konuk sayısından muzdarip olan konaklama-yemek hizmetleri ve ticarette tarihi gerilemeler yaşandı. Ulaşım ve iletişim de azaltılmış tarifeler ve uçuş programları sonrasında yüzde eksi 5,1 ile 30 yılın en düşük negatif rakamını açıkladı. Buna ek olarak, çeşitli tıbbi tedaviler geçici olarak askıya alındığı için sağlık sektörü yüzde eksi 3,9’la katma değerinde tarihi bir düşüş yaşadı.

Buna karşılık kamu idaresi ve finans sektörü GSYİH’yi destekledi, özellikle finans büyüyen dış ticaretten faydalandı. Hizmet ihracatı ve hizmet ithalatı ise sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 1,2 daraldı. Kısıtlama önlemleri ve artan belirsizliğin sonucu olarak özel tüketim yüzde 3,5’lik bir çöküş yaşadı.

Dükkanlar 17 Mart‘tan beri kapalı olduğundan, mobilya, giyim alımları ve hareketlilik, eğlence ve sağlık harcamaları azaldı. İnşaat ve ekipman yatırımlarında da daralma kaydedildi. Ekonomiyi destekleyen tek iç talep bileşeni yüzde 0,7 büyüme ile hükümet tüketimi oldu. Nihai yerel talep onlarca yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Diğer taraftan hükümet Nisan ayında ihracata dayalı ekonominin 2020’de yüzde 6,7 küçüleceğini tahmin etmişti.
İsviçre 2020 Yüzde 6,7 Daralma Bekliyor
Kaynak: World Bank

Bu tahmin, İsviçre’nin virüs nedeniyle 1975’ten bu yana en kötü gerilemesini kaydedeceğine işaret etti. Krize yanıt olarak İsviçre, devlet destekli kredilerdeki işletmeler ve kısa süreli çalışma programında 60 milyardan fazla İsviçre Frangı sağlayarak şimdiye kadarki en büyük ekonomik yardım paketini başlattı.

Enjeksiyonların, federal bütçeyi bu yıl 50 milyar frank açık vermeye yönlendireceği tahmin edildi. Ülkedeki koronavirüs tablosuna bakıldığında ise şimdiye kadar 30 bin 874 vaka ve 1920 ölümün gerçekleştiği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu