Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meclis’ten Geçen Torba Teklifine Göre İşverene Aylık 75 TL Asgari Ücret Desteği Verilecek

Ekonomi alanında bazı değişiklikler öngören torba teklifi Meclis’te kabul edildi. Buna göre işverenlere 2020 yılı boyunca aylık 75 lira asgari ücret desteği verilecek.
Meclis’ten Geçen Torba Teklifine Göre İşverene Aylık 75 TL Asgari Ücret Desteği Verilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Torba yasa olarak değerlendirilen, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. İşverene verilen asgari ücret desteğinin ayrıntılarının yer aldığı torba teklifinde, KOBİ’lere sağlanan destekler de dikkat çekiyor.

Yapılan değişiklik kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı’nın, kredi garanti kurumlarına nakit kaynak aktarma veya özel tertip DİBS ihraç etme yetkisi, 25 milyar liradan 35 milyar liraya yükseldi.

2020 yılının tamamında işverenlere, sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği verilecek.

Asgari Ücret DesteğiSöz konusu destek sektör ayrımı yapılmaksızın finansmanı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmak üzere sağlanacak. İşveren destekleri, belirtilen çalışan sayısından farklı bildirimde bulunması durumunda geçersiz kılınacak. İşsizlik Sigortası Fonu katkısından yararlanmak amacıyla muvazaalı işlem tesis ettiği anlaşılan veya sigortalıların prime esas kazançlarını eksik bildirdiği tespit edilen yerlere gecikme cezası uygulanacak.

Buna benzer şekilde işçilerin sigorta primlerini zamanında ödemeyen, çalışanlarını sigortalı olarak bildirmeyen veya sigortalının fiilen çalışmadığı tespit edilen kişi ve kurumlara da idari para cezası verilecek. Bunun yanında asgari ücret desteği de sağlanmayacak. İşletmenin kapatılıp başka bir isimle yeniden faaliyet sürdürmesi ya da istihdamı şirketler arasında kaydırması durumunda da idari ceza uygulanacak.

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan Esnaf Ahilik Sandığı’na ilişkin hükümler, 1 Ocak 2021’e kadar uygulanmayacak.

Torba YasaÜlkemizde ikamet etmeyen vatandaşlar veya belirlenen sebeplerle Türk vatandaşlığından çıkan kişiler, döviz cinsinden Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) yararlanabilecek. BES’e ödenen paylarda devlet katkısının %10 seviyesine kadar indirilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek.

Meclis’ten geçen torba yasasına göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi iptal edilen taşınmazların üzerinde yatırımcılar lehine tesis edilen irtifak haklarına ilişkin terkin davalarında basit yargılama usulü yapılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu