Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç Merkez Bankası Başkanı: Libra Reform için Bir Katalizör

İsveç Merkez Bankası Başkanı, Facebook'un Libra'sının reform için bir katalizör olduğunu söyledi.
İsveç Merkez Bankası Başkanı: Libra Reform için Bir Katalizör
Son Güncelleme: 
Yorum

İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves, Facebook’un önerdiği kripto para biriminin, küresel merkez bankalarının dijital çağı yeniden biçimlendirmesi ve yansıtması için bir teşvik görevi gördüğünü söyledi.

Riksbank Başkanı, bugün verdiği demeçte Libra’nın birdenbire ortaya çıkmasının inanılmaz derecede önemli olduğunu ve bunun onları ne yaptıklarını düşünmeye zorladığını belirtti.

İşinin bir parçasının İsveç vatandaşları için uygun olan İsveç kronu isimli bir ürün-hizmet üretmek olduğunu anlatan Ingves, teknik anlamda bu konuda iyiyse o zaman bir sorunu olmadığını dile getirdi.

İsveç Merkez Bankası Başkanı: Libra Yorumu “Ama 1668’de yaptığımız gibi 20 kilo bakır para basmaya başlasaydım, yakında işimiz biterdi.” Bu noktada, ülkedeki nakit kullanımı önemli ölçüde azalırken İsveç Merkez Bankası’nın dijital para birimlerinin olası ihracını araştırdığı hatırlatıldı.

Nitekim ülkedeki pek çok mağaza, fiziksel banknotlar ve coinler kabul etmiyordu. Riksbank şu anda “e-krona” isimli para birimini denemeyi amaçlıyor. Ingves de; “Bugün ve bu çağda, bir şeyleri hiçbir şeyin kağıtta olmadığı varsayımına dayanarak yapmalıyız ve sonra para hakkında konuştuğumuzda her şey bir biçimde dijital olacak.” dedi.

Diğer merkez bankaları da Facebook’un Haziran ayında Libra planlarını açıklamasından bu yana dijital para birimlerindeki çabalarını artırdı.

İsveç Merkez Bankası Başkanı: Libra Açıklaması Örneğin Çin’in merkez bankası, kendi dijital para birimini başlatmaya yakın olduğunu söylerken İsviçre Merkez Bankası geçen hafta sanal para birimlerinin ticaretteki kullanımını araştırdığını açıklamıştı. Ancak Ingves, Facebook’un dijital para projesinde zorluklarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Nitekim kısa süre önce Visa, Mastercard, eBay ve Stripe Facebook’un Libra’sından ayrıldıklarını açıklamışlardı.

PayPal’ın Libra projesini yöneten kuruluştan ayrıldığını açıklamasından bir hafta sonra gelen ayrılık,  Facebook’un kripto para birimi için bir darbe daha olmuştu. Şirketlerin hükümetlerden gelen endişelere kulak astığını öne süren ayrılıklar, Libra’nın hedefine çok da kolay ulaşamayacağının sinyallerini vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu