Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdamdaki Artış FED’in Faiz Planını Değiştirmeyecek

ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerden çok daha iyi gelmesi üzerine, FED üyesinden faiz yorumu geldi. Ayrıntılar haberimizin devamında…
İstihdamdaki Artış FED’in Faiz Planını Değiştirmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam Şubat ayında 678 bin kişi artış gösterdi. İşgücü piyasasındaki iyileşmenin ardından işsizlik oranı yüzde 4’ten yüzde 3,8 seviyesine geriledi.

İstihdamdaki artış piyasa beklentisinin yaklaşık 200 bin daha fazlası olarak gerçekleşti. Şubat 2022 itibarıyla işsiz sayısı 6,3 milyona geriledi. 2020’nin Şubat ayında işsiz sayısının 5,7 milyon, işsizlik oranının yüzde 3,5 olduğu hatırlatıldı.

Erkeklerde işsizlik oranı yüzde 3,5, kadınlarda yüzde 3,6, gençlerde yüzde 10,3 açıklandı. Şubat ayında geçici olarak işten çıkarılanların sayısı 888 bin olurken, beş haftadan daha az süredir işsiz olanların sayısı 286 bin azaldı.

ABD İşsizlik Geriledi
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

27 haftadan daha fazla süredir işsiz olanların sayısı ise 1,7 milyon oldu. Şubat ayında işgücüne katılım oranı yüzde 62,3, istihdam oranı yüzde 59,9’a yükseldi. Ekonomik nedenlerle yarı zamanlı istihdam edilen kişilerin sayısı 418 bin artışla 4,1 milyona çıktı. Aylık yüzde 0,5 artması beklenen ortalama saatlik kazançlarda değişim olmadı.

İstihdamdaki artışın ardından ABD Merkez Bankası (FED) Chicago Başkanı Charles Evans’tan değerlendirme geldi. Verilerin bir süredir iyi geldiğini söyleyen Evans, FED’in faiz artırma kararında herhangi bir değişiklik yaratmayacağını belirtti.

Her toplantıda 25 baz puan artış yapılması gerektiğini düşünen isim Rusya – Ukrayna savaşının ise muazzam belirsizlik yarattığını ifade etti.

FED Başkanı Jerome Powell de dün yaptığı konuşmada benzer cümleler kullandı. Savaşın kısa vadede ABD ekonomisi üzerinde belirsizlik yarattığını söyleyen Powell, Mart ayındaki faiz artırma kararını değiştirmeyeceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu