Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul Finans Merkezi’nin 2022 Yılında Açılması Planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ni 2022 yılının başlarında açmayı hedeflediklerini söyleyerek, proje hakkında önemli bilgiler paylaştı.
İstanbul Finans Merkezi’nin 2022 Yılında Açılması Planlanıyor
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle beraber kurulan ofisler hakkında bilgilendirmede bulundu. İstanbul’u finansal hub haline getirmek istediklerini söyleyen Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ni (İFM) 2022’nin başlarında açmayı planladıklarını aktardı. Ofislerin alışılmışın dışında özerk bir yapısı olmasının sebebinin, bürokrasinin içinde kalmak ve hızlı karar alınması olarak paylaştı.

Prof. Dr. Göksel Aşan: Türkiye’de temel hedef finans kesiminde derinliğin sağlanabilmesi.

Prof. Dr. Göksel AşanFinansal derinliğin sağlanmasında en kritik noktanın bankacılık sektörü olduğunu söyleyen Aşan, sektörü küçültmek gibi bir amaçlarının olmadığını, tam tersi sektörü büyütmenin bankacılık dışı sektörü de büyütmek anlamına geldiğinden gerekli olduğunu aktardı.

Bu sayede gelişmiş ülkelere yaklaşacağımızı, bizde %90 bankacılık, %10 olan bankacılık dışı sektörü oranlarının, Avrupa’da yarı yarıya olduğunu belirtti. Finans Ofisi’nin alternatif finansal alanların oluşturulması ve geliştirilmesi gibi hedefler doğrultusunda çalışacağını açıkladı.

İFM’nin temel görevleri arasında bankacılık ve finans sektörüyle ilgili çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a belirli periyotlarda raporlama yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rapor VerilecekFinans Ofisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevi sırasındaki bir rüyası olduğunu söyleyen Aşan, şehir büyüdükçe hizmetin kaçınılmaz olduğunu, hizmet sektörünün de en önemli ayağının finans olduğunu ekledi. 2009 yılında kalıpları belirlenen proje için var olan bürokratik engellerin aşılarak, hız verilmesinin amaçladığını anlattı.

2012 – 2013 yıllarında başlayan inşaatın bazı engeller sebebiyle çok hızlı ilerleyemediğini, ancak 1-2 ay içerisinde bunların da çözüleceğini dile getirdi. Göreve gelir gelmez ilk olarak İFM’yi dünyaya anlatmaya başladıklarını söyleyen Aşan, bunun için alanında uzman bir firmayı Londra’da ziyaret ederek, onlarla ön çalışma yaptıklarını belirtti.

Sermaye piyasaları derinleştikçe, İstanbul finans merkezi olmaya daha da yaklaşacak.

İFM ÇalışmalarıFinans sektörünü büyütmenin yurt içi tasarruflara pek mümkün olmayacağını belirten Göksel Aşan, bu nedenle dış tasarrufların ülkemize çekilmesi gerektiğini dile getirdi. İstanbul’un, Türkiye’nin etrafındaki ülkeler de göz önünde bulundurulduğunda önemli bir finans merkezi adayı olduğunu, bunun için altyapı çalışmalarının hazırlandığını ve bakanlıklar tarafından yürütüldüğünü anlattı.

Londra’nın sadece İngilizlerin değil, tüm dünyanın tasarruflarını toparlayan bir merkez olduğunu, bu nedenle İFM’nin de sadece Türkiye finans piyasasıyla global olamayacağını söyledi.

2022 yılının başlarında açılması planlanan İFM bünyesinde çalışacak kurumlar şu şekilde belirtildi;

İFM KurumlarSermaye Piyasası Kurumu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Halkbank, Ziraat Bankası ve VakıfBank gibi kamu bankaları İFM bünyesinde yer alacak kurumlar olacak. Merkez Bankası’na ait bir binanın merkez içerisinde yer alacağını, henüz tamamının mı yoksa bazı operasyonel birimlerinin mi geçeceği hakkında bilgilerin netleşmediğini aktardı.

Merkeze bankacılık dışı finansal sektörler olarak, yabancı yatırımcıları ve firmaları doldurmanın şart olduğunu anlattı. Şu anda İFM’ye Ortadoğu’dan çok ciddi ilgi olduğunu söyleyen Aşan; “Orta Doğu’daki ilgi biraz ileri düzeyde, finans merkezini yapmak bile istiyorlar. Bunu yapmayacağız, işimizi bitirip onları orada misafir edeceğiz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu