Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşsizlik Sigortası Fonu’nun Büyüklüğü 127 Milyar Lirayı Geçti

İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü 2018 yılında yaklaşık 11 milyar lira artarak 127 milyar 643 milyon liraya ulaştı. İşte detaylar;
İşsizlik Sigortası Fonu’nun Büyüklüğü 127 Milyar Lirayı Geçti
Yorum

İşsiz kalan kişilerin, çalışmadıkları dönemde geçinebilmelerini sağlamak amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu’nun büyüklüğü 2018 yılında yaklaşık 11 milyar lira artış gösterdi. Geçen sene yaşanan artışla birlikte fonun büyüklüğü 127 milyar 643 milyon liraya ulaştı. 2002 yılının Mart ayında kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlerin güvencesi olarak görülüyor.

İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belli bir bölümünde geçinebilmelerini sağlayan fon yüzde 1 devlet payı geliri bulunuyor.

İşsizlik Sigortası Fonu Devlet Payı Yüzde 1Sigortalıların prime esas aylık brüt kazancı üzerinden hesaplanan yüzde 2 işveren, yüzde 1 sigortalı kesintileri ve yüzde 1 devlet payı geliri ile büyüyen fon, 2017 yılının sonunda 116 milyar 720 milyon 522 bin liralık varlığa sahipti. Aktüeryal dengesini koruyan fonun büyüklüğü, 2018 yılında 10 milyar 923 milyon 312 bin lira artışla yıl sonu itibarıyla 127 milyar 643 milyon 834 bin liraya ulaştı.

Kurulduğu günden 2018’in Aralık ayının sonuna kadar fondan, 6 milyon 659 bin 171 kişiye 23 milyar 304 milyon 354 bin lira ödeme yapıldı.

Fondan 6 Milyondan Fazla Kişi Yararlandı2019 yılında 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücret, işsizlik ödeneğini de etkileyecek. İşsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alındığı için Mayıs ayından itibaren yeni asgari ücret üzerinden hesaplama yapılacak.

İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80’i olarak hesaplandığı için 2019 yılında en düşük işsizlik ödeneği bin 15 lira olurken, en yüksek ödenek 2 bin 31 lira olarak uygulanacak.

Ocak ayının başında Bakan Zehra Zümrüt Selçuk işsizlik sigortası payının 3 yıl süreyle yüzde 1’e düşürüldüğünü söylemişti.

Zehra Zümrüt Selçuk İşveren Payı AçıklamasıAile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan ve Ondan Fazla Çalışanı Bulunan İşyerlerinde İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı Teşvikinden Yararlanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile ilgili açıklamada bulunmuştu.

Buna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içinde ölümlü ve sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payının bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacağı kararlaştırılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu