Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’nın Yıl Bitmeden Önce Yeni Hükümete Sahip Olma İhtimali Çok Düşük

İspanya, altı ay süren başarısız siyasi müzakerelerin ardından dört yıl içinde dördüncü seçimine hazırlanıyor.
İspanya’nın Yıl Bitmeden Önce Yeni Hükümete Sahip Olma İhtimali Çok Düşük
Yorum

Güney Avrupa ekonomisi, Nisan ayındaki genel seçimlerinden bu yana siyasi bir sıkıntı yaşıyor. O zamanlar, Başbakan Pedro Sanchez oylamayı kazandı, ancak çoğunluğu yoktu ve o zamandan beri bir hükümet oluşturmak için diğer siyasi gruplardan destek bulmakta zorlandı.

İspanya Kralı çeşitli taraflarla yeni istişareler başlattı; ancak Pazartesi gününe kadar herhangi bir atılım olmadığı için İspanya 10 Kasım’da otomatik olarka seçim yapacak.

Teneo araştırma direktörü yardımcısı olan Antonio Barroso, Pazartesi günkü bir açıklamada, “Partiler arasındaki mevcut anlaşmazlığa bakıldığında bu aşamada en olası sonuç yeni bir seçimdir,” dedi.

Anketler, Başbakan Sanchez’in Sosyalist Partisi’nin yüzde 31 oyla seçimi kazanacağına işaret ediyor. Nisan döneminde elde ettiği yüzde 28,7’lik orandan daha yüksek bir oy elde etmesi bekleniyor.

Muhafazalar Partido Popular partisinin yüzde 19 destek ile ikinci, popülist Podemos’un yüzde 14 ile üçüncü ve liberal Ciudadanos’un yüzde 13 ile dördüncü olması tahmin ediliyor.

Eurosia Group Kıdemli Analisti Federico Santi, “Seçimlerin genel olarak benzer sonuçlar üretmesi bekleniyor,” diyerek geçen hafta Çarşamba günkü notunda bir uyarıda bulundu.

Sonuç olarak Pedro Sanchez muhtemelen şu an sahip olduğundan daha fazla meclis sandalyesi olmasına rağmen yeni bir hükümete destek olmak için bir kez daha müzakere masasında kendini bulabilirdi.

Teneo’dan Barroso, “Her halükarda yeni bir seçimden sonra hükümet kurumu basit olmaktan uzak kalacaktı. Aslında oylama 10 Kasım’da yapılacağından ülkenin yıl sonuna kadar yeni bir kabinesinin olması pek mümkün görünmüyor,” dedi.

Ekonomi Politikaya Kayıtsız

Ekonomi Politikaya Kayıtsız2019’un çoğu için siyasi çıkmazlara rağmen İspanya ekonomisi, diğer Euro bölgesi ülkelerinin ticaret belirsizliği, imalatta yavaşlama ve Brexit çıkmazından muzdarip olduğu bir dönemde bile ayakta kalıyor gibi görünüyor.

Eurosia’dan Santi, “Yeni seçimler belirsizliği artırmaya hizmet ederken, İspanya’yı 2019’un daha iyi bir kısmı için tam donanımlı bir hükümet olmadan bırakmak, ülkenin kendi başına ekonomik bakış açısını baltalaması pek mümkün değil,” dedi.

Santi aynı zamanda İspanya ekonomisi için görünümün olumlu kaldığını da sözlerine ekledi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre; İspanya’nın bu yıl yüzde 2,2 ve 2020’de yüzde 1,9 oranında büyümesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu