Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da Tüketici Fiyatları Kasım’da 8. Ayında Düştü

Ön tahminlere göre İspanya’da tüketici fiyatları Kasım’da sekizinci ayında düşüş kaydetti. Detaylar aşağıda;
İspanya’da Tüketici Fiyatları Kasım’da 8. Ayında Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından açıklanan ön tahmin, ülkedeki tüketici fiyatlarının Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 0,8 düşmesinin beklendiğini gösterdi. Bu, Mayıs ayından bu yana tüketici fiyatlarındaki en büyük düşüş olmaya devam etti.

Uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi, Eylül ayında olduğu gibi, bir önceki yıla göre yüzde 0,9 düştü. Aylık bazda, tüketici fiyatlarının bir önceki ayın yüzde 0,5’lik artışından gerileyerek muhtemelen yüzde 0,2 artacağı; uyumlaştırılmış endeksin yüzde 0.1’lik bir artıştan yavaşlayarak yüzde 0,1 artacağı tahmin edildi.

Koronavirüs salgını ekonomiye daha fazla darbe indirdiği Nisan ayında deflasyona giren İspanya’da enflasyonun yıl sonuna kadar daha fazla bastırılmış kalacağı öngörüldü. Bu durumda Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının önümüzdeki ay daha fazla adım atma ihtiyacını yeniden teyit edeceği eklendi.

İspanya TÜFE’sinin flash tahminindeki yıllık değişim Kasım’da yüzde eksi 0,8 ve HCIP’ın yüzde eksi 0,9 oldu.
İspanya Tüketici Fiyat
Kaynak: INE

Ekim’deki yüzde eksi 0,8’e kıyasla değişmeyen TÜFE’nin, onaylanması durumunda yıllık oranın istikrarı anlamına geleceği aktarıldı. Bu eğilimde 2019’da kaydedilen istikrar ile karşılaştırıldığında geçen yıl düşen elektrik fiyatlarının yükselmesi ile gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının düşmesinin öne çıktığı söylendi.

Buna karşılık, Kasım ayında HICP’in yıllık değişiminin yüzde eksi 0,9 olduğu yönündeki tahminin teyit edilmesi durumunda bir önceki aya göre düşeceği bildirildi.

Bu arada kısa süre önce istatistik departmanı açıklanan veriler İspanya’da perakende satışların bir önceki ayın yüzde 3.3 düşüşünün ardından Ekim 2020’de yıllık bazda yüzde 2.7 düştüğünü gösterdi. Böylece koronavirüs krizinin ortasında perakende ticarette art arda sekiz ay düşüş yaşanmıştı.

Satışlar, kişisel ekipman (yüzde eksi 19,4) ve gıda dışı ürünler (yüzde eksi 2,9) için daha hızlı düşüş gösterdi. Mevsimsellikten arındırılmış bazda perakende satışlar Eylül ayındaki yüzde 0,3 düşüşten sonra yüzde 0,2 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu